| GabitaBm a întrebat:

A terminat cineva turism? geografie? lucreaza in domeniu sau nu ii ajuta la nimic?

4 răspunsuri:
| zZAlexandruZz a răspuns:

Eu sunt la facultatea de alimentatie si turism din brasov anul 4.
Te ajuta foarte mult, depinde la ce te pricepi sa faci in aceasta industrie.

| GabitaBm explică (pentru zZAlexandruZz):

Mersi ca mi-ai raspuns :-) eu sunt in primul an, la geografia turismului si cu cat avansez imi pun intrebari daca o sa ma ajute la ceva aceasta facultate, pentru ca vad multi care termina si lucreaza in domenii total diferite studiilor lor; si asta mai ales ca angajatorii pretind deja experienta pentru orice post.Chiar ai colegi care lucreaza in domeniu? cat de usor sau greu le-a fost sa activeze in domeniu?

| GabitaBm explică (pentru zZAlexandruZz):

Mersi ca mi-ai raspuns :-) eu sunt in primul an, la geografia turismului si cu cat avansez imi pun intrebari daca o sa ma ajute la ceva aceasta facultate, pentru ca vad multi care termina si lucreaza in domenii total diferite studiilor lor; si asta mai ales ca angajatorii pretind deja experienta pentru orice post.Chiar ai colegi care lucreaza in domeniu? cat de usor sau greu le-a fost sa activeze in domeniu?

| zZAlexandruZz a răspuns (pentru GabitaBm):

E si normal acest lucru. De exemplu din 100 de studenti care termina o facultate doar 10-15 activeaza in domeniu. Usor la inceput nu iti este avand in vedere ca toti vor experienta, si fara experienta iti da un salariu de nimic. Facultatea ta este ciudata nu prea stiu cu ce se ocupa, dar in turism poti lucra pe multe posturi interesante: incep cu cele mai slabe gen receptioner pentru inceput o perioada de max 2 ani e ok asa pe timpul masterului, sau in timpul facultatii pentru a avea o anumita experienta. Apoi poti creste in functie depinde de hotel, sau poti lucra la o agentie de turism sau la o agentie care s eocupa cu promovarea turismului in acea zona, in acel areal geografic sunt foarte multe joburi interesante, apoi poti face anumtie cursuri de exemplu la camera d ecomert se poate face cursul pentru manager in turism ca sa obtii brevetul de turism dureaza 6 luni dar poti cu acel brevet sa obtii un job super tare, si dureaza cam 6 luni.
In legatura cu grecia e super frumos toata vara 700 de euro pe luna, am colege primeau 25 de euro pe zi... si au stat 90 de zile de calculeaza big grin te imprietenesti, iti fac iubit, il dai dracu pe asta din tara laughing glumesc dar asa s-a intamplat cu colegii mei big grin poti sa imi dai add la : florinalexandru89 pe messenger si iti povestesc mai multe.