| Aicilef a întrebat:

Am auzit ca matematica de clasa a noua este total diferita de cea din generala sh ca este grea.Este adevarat?

Răspuns Câştigător
| pikco a răspuns:

Poi cum sa zic, nu e foarte dificil, doar la geometrie e tare najpa (poate ca nici nu ma prea pricep), dar planele si alte chestii ma dispera. Cu algebra e normal, potrivit de greu happy Te descurci u happy

11 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Depinde cu cine faci matematica. Plus că s-a mai schimbat materia.
Acum 5 ani la geometrie am făcut vectori şi toată materia din V-VIII a fost reluată şi pusă în plan vectorial.
Teorema lui Thales cu vectori a fost groaznică.

Oricum, depinde mult şi de profesor.

P. S.: Eu am fost la profil de matematică-informatică şi aveam 6 ore de matematică pe săptămână.

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

E mai grea dar nu total diferită.

| Sოﺁℓε a răspuns:

Buna! da, este mai grea incepi sa inveti mai multe lucruri si va trebui sa inveti mai mult
pa pa

| lilboutique a răspuns:

Asa am auzit si eu de la multe persoane, nu pot sa ma pronunt pentru ca deocamdata sunt clasa a 8ahappy.

| Ana a răspuns:

Nu laughing, este foarte usoara, majoritatea este ce ai invatat in a 8-a, nu este grea deloc, in a 10-a pot sa spun ca e mai greu big grin

| babygirlmeli a răspuns:

Depinde de profilul care il vei alege. eu una sunt la filologie, si am media 10; facem doar recapitulari din clasa a 8a si din an in Paste o lectie noua. La stiinte o sa fie si recapitulari dar mai multe lectii noi. Cel mai greu este insa, la mate-info happy

| stefangeles a răspuns:

eu am terminat a9-a si iti zic ca la matematica in afara de progresii nimic nou nu mai inveti in a10-a inveti logaritmi, Aranjamente, Combinari, Biomul lui Newton in resti totul este usor si lectiile astea cu putina atentie le inveti usor

| spiga92 a răspuns:

Da.la geometrie e greu. dar se poate invata...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da e un pic mai grea dar geometria analitica din a 10-a o depaseste(apropo eu sunt la profilul mate-info)

| Rose_2860 a răspuns:

Logicwinking

Răspuns utilizator avertizat