| bogdyZ a întrebat:

Am corigenta peste 2 zile la romana si mi-a spus sa invat asa: Morometii, Leoaica Tanara Iubirea + Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (Text argumentativ + perspectiva narativa).
Eu stiu sa fac o perspectiva narativa si un text argumentativ dar cu textul respectiv in fata, oare va trebui sa invat pe derost aceste opere?

5 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Nu trebuie sa stii neaparat sa le compui, doar cauta pe google "text argumentativ opera x" sau "perspectiva narativa opera x" sau cauta-le in cartile pentru scoala si bac si incearca sa inveti acele texte ca nu sunt chiar asa de mari si grele. Iti ia vreo 2-3 ore sa le scrii, inca cateva ore sa le inveti, nu e imposibil. Fa un efort acum pentru ca ai doar 3 opere de invatat care te salveaza de repetentie.
Dar daca vrei tu sa compui eseul pe loc poti faci si asta, doar ca nu iti garanteaza ca o sa iei nota de trecere

| bogdyZ explică (pentru Furnicuta000):

Eu am invatat doar eseurile la operele astea laughing)

| Furnicuta000 a răspuns (pentru bogdyZ):

Atunci invata doar ce trebuie sa scrii acolo ca doar nu te apuci sa citesti acum Morometii in 2 zile

| LisaJulie a răspuns:

Incearca sa inveti versuri din poezii, si comentariile, deoarece pe astea va trebui sa le scrii!

| Cipi1212 a răspuns:

Romanul Moromeții nu poți învăța pe de rost. Poezia probabil că da.