ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a întrebat:

Am dat, intamplator, astazi, peste o postare monumentala!
http://www.TPU.ro/......r-un-6-in/
Uitandu-ma peste postarile care apar ca ciupercile pe la toate categoriile, mai mult sau mai putin potrivite, vad ca, de fapt, asta e mentalitatea catorva generatii.
Aici sunt useri de la 9 la 17-18 ani care nu au alt scop decat sa treaca intr-un mod cat mai simplu si fara niciun efort, prin scoala.
O parte dintre ei, peste cativa ani, vor plange pe umerii nostri ca n-au luat bac-ul si ne vor intreba care sunt facultatile la care se face admiterea fara diploma de bacalaureat.
Din pacate, vina este pusa aproape mereu in carca profesorilor, dar, ce te faci cand elevul chiar nu vrea sa invete?
Cum pot fi determinati copiii astia sa inteleaga o axioma atat de simpla: daca nu inveti nimic, nu stii nimic?

Răspuns Câştigător
| stejara2 a răspuns:

Pai daca exista netul. de ce sa mai munceasca ei sa invete? Si ce mult mi-a placut sa invat! Ca si tine ma minunez de cate intrebari pentru a rezolva o tema se gasesc pe aici, pana la urma ar fi cazul sa se faca un site:
Daca nu vor sa invete, mai tarziu vor regreta, dar nu vor recunoaste!

6 răspunsuri:
| push2gl a răspuns:

Asta este cresterea de acasa, cat se ocupa parintii de ei, nici mie nu mi-a placut scoala prea mult dar acum regret, oricum am terminat o facultate

| corolav a răspuns:

Dragă Ruxandra, bag seamă că deja ai 40 de ani şi vezi lumea noastră românească altcumva decît această turmă postdecembristă de bipezi pitecantropici, cărora dacă le iei mintea de la o sută dintre ei şi o pui la o găină, merge găina înainte cu tîrtiţa.
TU ne-ai propus spre edificare doar CINCI paragrafe. Ele cred că pot fi încă de zece ori pe atîta şi nu vei epuiza stocul întrebărilor "întrebătoare". Acest site s-a născut dintr-o idee generoasă, caritabilă, cu bune intenţii dar el s-a dovedit pînă la urmă a fi exact trambulina necesară pentru a pune pe tapet miriadele de exemple de incompetenţă ale exerciţiilor la plasa elastică din arena unui circ, fără parale, dar cu artişti înşişi ei, spectatorii, care, cu toată bunăvoinţa dresorilor vor ajunge să-şi frîngă gîtul, pentru că salvarea nu poate răspunde simultan la atîtea cazuri. Ce e mai grav este că, din cîte se semnalează, majoritatea cazurilor necesită urgenţă. Şi sînt prea puţini şchiopii şi ologii, care cît de cît s-ar mai putea ridica să ajungă singuri pe drumul spre sălaşurile binefăcătoare. Restul, toţi sînt fără scăpare, lucru dovedit prin chiar însăşi imbecila lor nevrednicie de a vrea să se îndrepte. Pare a fi o cale şi un drum al paralizaţilor, al neputincioşilor care să renască, cumva parcă, acea cloacă viermuindă a zilelor de azi dar întrezărind în micimea orizontului lor speranţe pentru care nici Dumnezeu, probabil, nu are imaginaţie de a le crea. Şi nu dintr-o neînzestrare nativă a firii lor ci dintr-o mîrşavă pornire spre lene, spre negîndire, spre nemuncă, spre lux, îmbuibare şi uşurinţă în a obţine cele de trebuinţă vieţii oamenilor, religie propovăduită prin toate canalele media, în care exemplele de realizare sînt la ordinea zilei, unde eroii sînt ţiganii, hoţii, violatorii, tîrfele care sparg ecranele televizoarelor şi rup hîrtia revistelor cu plinătatea "bidoanelor" siliconate şi care ne vînd din al abundenţei lor corn ştiinţa ce li se revarsă din creierele de "greieri". Astea sînt exemplele de urmat care, pentru a fi cine sînt, şi a ajunge unde au ajuns nu au avut nevoie de învăţătură ci de un şut în fund ( care de cele mai multe ori înseamnă un pas înainte ) al "peştilor " şi al producătorilor de cultură şi artă dîmboviţeană, mai otrăvitoare decît cianurile cu care seva ( se va ) extrage aurul de la Roşia Montană.
Aşa să ne ajute Dumnezeu!
Ecce homo! Fiat lux! dar, s-o zicem şi pe româneşte : Zarurile au fost aruncate!

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 explică (pentru corolav):

Am deja 50 de ani si inca ma mai mir cum poate cineva, mai ales tanar, sa nu fie interesat, niciun pic, in nicio arie a cunoasterii.
Copiii astia nu stiu mai nimic nici macar in domeniile de care sustin ca ar fi pasionati. Cateodata, am senzatia ca, pur si simplu, dupa milioane de ani de evolutie, a inceput involutia. Si, din pacate, a inceput cu creierul.

| corolav a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Scuze, am greşit eu. Da, corect trebuia să scriu 50. Mulţi ani şi multă sănătate!

| Azm a răspuns:

Din pacate asta-i generatia de miine, cea pe care se va baza tara. Bac-ul de anul asta, sau mai bine zis, dezastrul de anul asta, a aratat realitatea. Cum pot fi determinati sa invete, cum li se pot deschide ochii, sa realizeze ca fara sa invete nu pot ajunge departe, chiar nu stiu. Ce stiu insa, este ca aici, pe site, in spatiul virtual (unde se simt la adapost), sint extrem de obraznici si violenti in exprimare, atunci cind li se atrage atentia ca nu stiu o boaba de gramatica si ca nu stiu sa vorbeasca corect. Constat ca au ajuns sa se certe de la egal la egal cu cei mari si-si permit absolut orice limbaj, fara nici cea mai mica jena, mai ales ca nu li se cauta nod in papura, ci sint dojeniti pe buna dreptate. Banuiesc ca acasa, unde nu se pot exprima la fel de liber ca aici, pentru ca isi iau rapid una peste ochi, acumuleaza frustrari pe care si le varsa aici. E singura explicatie pentru limbajul fara inhibitii. Problema insa este ca violenta postarilor si faptul ca fac pe grozavii in spatiul virtual, nu le foloseste la nimic pe viitor. Ce le foloseste pe viitor, este mersul la scoala si invatatul. Scoala le imbogateste cultura generala, nu certurile de aici. Scoala ii pregateste pentru viata, nu obraznicia de pe netwinking

| Gizăz a răspuns:

Eu nu am învățat nimic în liceu și știu tot. laughing