| Rexofere a întrebat:

Am dat un test neanuntat la biologie (sunt clasa a IX-a) din,, lectia de zi" de unde la doar 6 copii le-au fost luate testele si corectate si puse notele in catalogul electronic. Unul din colegi caruia i-a si fost corectat testul nu e de acord cu nota ( adica 4) si vrea sa fie din nou ascultat in conditiile in care nu a avut timp sa invete ca are sute de treburi casnice + ca o ajuta pe mama lui etc. Ce parere aveti?

8 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Dacă are treburi așa de importante acasă, de ce mai vine la școală?!?
Dacă îl scotea la tablă, ar fi știut mai mult? Mira-m-aș. Dacă vrea note mari, să învețe constant, nu când vrea el!

| aaanamariaaa a răspuns:

Hmm..ca de obicei, exista doua situații, ori acest coleg într-adevăr are treaba acasă. Mai există și părinți care își pun copii la foarte multe treburi casnice, mai ales dacă stau la țară sau la oraș dar la curte, nu toți părinții gândesc la fel și nu toți își doresc ce este mai bun pentru copii lor. Alti părinți pun treaba inainte copiilor și ii neglijează și ajung și copii sa se neglijeze pe ei si activitățile si educația lor/studiatul. DAR mai exista și varianta în care colegul tău să fie mincinos! Și sa știe sa profite pentru propriul sau profit! Pot sa îți dau un exemplu: Eram în clasa a VI-a cred, și ne a ascultat la istorie, doua colege nu au învățat (mulți nu au învățat pentru acea zi, dar doar cele doua au fost ascultate) una dintre acele colege a luat 4, fiindcă nu a știut, și cealaltă colega s-a apucat sa plângă când a ridicat-o în picioare. Și nu i-a pus 4, a închis catalogul. Corectitudinea fiind unde? O regula trebuind sa fie respectata de 2 oameni și sancționați ambii la fel dacă nu au respectat o. Deci, acel coleg poate si sa se victimizează ca să scape de o nota mica. Tu știi cel mai bine cum e, dacă cunoști mai bine acel coleg.

| Rexofere explică (pentru aaanamariaaa):

Ei bine, acel coleg sunt eu

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

La scoala trebuie sa vii cu temele facute si lectiile invatate.
Fara scuze.
Avea timp in pauza sa citeasca lectia de 2 ori cel putin.
Oricum, parintii trebuie chemati la scoala la o discutie.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns (pentru Rexofere):

O, n-ai timp de invatat, dar ai timp de TPU!
Treci la lectii!

| aaanamariaaa a răspuns (pentru Rexofere):

După cum ai văzut, am și zis ca exista mereu doua situații sau doua perspective din care poți privi lucrurile. Dacă într-adevăr nu ai avut timp sa studiezi din cauza treburilor casnice, te poți duce într o pauza la cancelarie și sa vorbești personal cu profesoara, să îi ceri sa îți mai ofere o șansă și sa te asculte din nou poate iei o nota mai mare. Profesoara dacă o sa vadă ca ești interesata, o sa vadă lucrurile și din alta perspectiva, ca tu îți dai interesul și ca dacă ai fi avut șansa să îți înveți lecția, ai fi făcut o. Dacă totuși profesoara nu o sa te înțeleagă, spunând poate ca ar face discriminare fata de ceilalți colegi( mai poate fi și aceasta) ca poate fiecare coleg are diferite situații pentru care nu a învățat și nu vrea sa ia note mici, dar alții au luat deja note mici fără a învață, alții nu pot fi privilegiați doar pentru că au avut de făcut X sau Y). Eu ti am dat doar un exemplu. Nu este ceva de bătut în cuie, dacă vrei tu poți urma acest sfat, dacă nu, nu. Eu te as sfătui sa vorbești cu profesoara, dar să nu te vadă ceilalți colegi de clasa ca o sa îți sară toată lumea în cap.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns (pentru aaanamariaaa):

Nu sunt de acord.
Sansele se dau la orele de clasa, nu pe holuri sau la cancelarie.
Pentru ora urmatoare, donsoara sa invete si sa ridice mana sus, sa fie ascultata. Asa se corecteaza o nota proasta, nu cu milogeli si scuze.

| aaanamariaaa a răspuns (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Pai ai dreptate. Dacă te uiți la răspunsul meu inițial, am și zis ca regulile sunt pentru toți, și dacă cineva le încalcă, corect este ca pentru toți sa fie consecințe. La al 2lea răspuns al meu, am și zis ca profesoara sa ii spună ca nu poate accepta pentru a nu face discriminare între elevi. Adică nu ar trebui cineva să aibă tratament special pentru că a avut situația X sau Y. După cum am și zis, este posibil ca acel coleg sau ea(dacă a zis ca e vor a de ea), chiar sa nu fi avut timp sa se pregătească pentru acea oră datorita volumului de treburi casnice, DAR de altfel am mai si zis ca poate fi vorba și de profit. Unde încerca să fugim de o nota mica, dar meritata, și se încearcă a se găsi o portiță sa fenteze nota, prin diferite metode neortodoxe. Adică înșelăciune. Acum, nu a dat la nimeni în cap, dar, nici nu este corect în primul rand ca restul care nu s-au pregătit sa ia nota 4 iar ea, sa nu ia nota 4, băgând scuze ca nu a avut timp sa se pregătească. Dacă a avut timp dar i-a fost lene, atunci sa ii fie ei rușine fata de colegi ca nu este corecta, și fata de ea și de situație ca minte încercând sa se scoată, și din nou poate chiar nu s-a pregătit din cauza treburilor. Dumnezeu știe cel mai bine cum a fost. Eu doar am încercat omenește sa ii dau un sfat, asta în caz dacă ea a fost corectă, și nu a avut timp Intr-adevar, dar daca minte și încearcă sa se scoată îndrugând minciuni, atunci nu, eu nu încurajez astfel de comportament, după cum am și scris mai sus.