| liceu a întrebat:

Am nevoie de toate formulele de la mate de la corpurile geometrice: cerc,prisma, paralelipiped, etc.
funda

10 răspunsuri:
| VeryV a răspuns:

POLIEDRE:
http://matebr.weebly.com/......etrice.pdf
Le ai aici pe absolut toate... Funda!?

| Lαrisα a răspuns:

Pe siteul asta ai toate formulele si teoremele. http://mate123.ro/formule-matematice-geometrie-generala/aria-cercului/

| lau23 a răspuns:

Ti le scriu eu in mare parte cub:
Al=4l(la puterea a doua)
At=6l(la puterea a doua)
d= l radical din 3
Paralelipiped:
Al=2h(L+l)
At=2(L*l+l*h+L*h)
V= L*l*h
d= radical din L(la puterea a doua)+l(la puterea a doua)+h(la puterea a doua)
Prisma:
At=Al+2Ab
Al=Pb*h
v=Ab*h
Ab=l(la puterea a doua)radical din 3 supra 4
Piramida patrulatera:
Al=Pb*ap totul supra 2
At=Al+ab
V=ab*h totul supra 3
Ab= l(la puterea a doua) deoarece la baza ai patrat
Tetraedru:
R=l radical din 3 supra 3(R= raza mare)
r=l radical din 3 supra 6(r=raza mica) care este si apotema
Cercul
A= pi R(la puterea a doua)
L=2piR
Daca mai ai ceva imi zici si iti dau tongue

| lau23 a răspuns (pentru lau23):

Vezi acolo unde r=l radical din 3 supra 6(raza mica) este apotema bazei!

| liceu explică (pentru lau23):

Sti si la trunchiul de piramida?

| mihaybbc a răspuns (pentru liceu):

Nu se da la axamen trunchiul

| Inaisa a răspuns (pentru lau23):

Am eu o intrebare: apotema bazei, inaltimea si apotema piramidei patrulatere regulate care sunt?

| lau23 a răspuns (pentru liceu):

Ce trunchi de piramida poate triunghiul dreptughic si daca te referi la arie c1*c2 supra 2 sau baza or inaltime supra 2

| lau23 a răspuns (pentru Inaisa):

E greu sa-ti zic daca esti interesat da-mi un skype mess ceva sati trimit o poza cu ele daca te referi la cum arata

| lau23 a răspuns (pentru liceu):

Aveai dreptate cu trunchiul de piramida sunt clasa a 9-a acu am trecut si eu dau examen nu am auzit de el este prima data