| Curiosul999 a întrebat:

Am o mare dilema de ce mai toată lumea spune la aceea regiune din sudul României "Țară românească" și doar in foarte foarte putini cărți i se spune Valahia? De ce?

Răspuns Câştigător
| SuNaM a răspuns:

Pentru ca, in Evul Mediu, Tara Romaneasca este una dintre cele 3 regiuni sa zic asa autonome in care era impartita actuala Romanie. Exista Tara Romaneasca, Moldova si Transilvania. Ideea este ca, romanii din Tara Romaneasca, se considerau romani. Cand un alt popor vorbea despre noi, ne spunea valahi / vlahi. De accea ei spuneau tarii Valahia, Tara Romaneasca fiind prea greu de pronuntat probabil pentru ea. Pe scurt, daca ne refeream catre noi, spuneam romani din Tara Romaneasca, daca alte tari ( imp Otoman sau Ungaria) vorbeau de noi, se refereau la noi ca cei din Valahia

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Valahia e denumirea pe care o dadeau strainii tarii romanesti