| Gagikl a întrebat:

Am o mica problema big grin
Este vorba de media la Matematica, pe primul semestru am media 5 iar pe al doilea media imi iese 4, 50( am un 5 si un 4sad ) si am inteles ca nu se rotunjeste pe al doilea semestru, sau ceva de genul.
Astept parerile voastre, parerile celor care au fost in aceeasi situatie si nu numai. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ai inteles bine. Media semestriala, indiferent de semestru, se rotunjeste cu 0, 50 in favoarea elevului. Doar media anuala nu se rotunjeste.

6 răspunsuri:
| AndyLavy a răspuns:

Daca s-a rotunjit pe primul, se rotunjeste si pe al doilea, nu are cum sa nu se rotunjeasca.Asta iti pot spune sigur.
Insa daca proful nu vrea sa te treaca iti mai pune un 4 si aia e. ai grija.

| BlossomSky a răspuns:

In clasa mea, unii au luat 4 si 4, 5 la medie, si diriga mea i-a trecut pe toti. Daca averi o diriginta buna poate te trece si pe tine.

| vladcelsmecher a răspuns:

Iti iese 5 si pe al 2-lea semestru. Daca luai 4 pe semestrul al 2-lea media anuala ti-ar fi iesit 4, 50. Asta nu se rotunjeste dar situatia ta e buna. Esti in siguranta. Nu-ti mai face griji.

Răspuns utilizator avertizat
| Gagikl explică (pentru Trolljin):

Nu, nu imi place, sunt si la profil uman deci...
A si inca ceva semestrul trecut tot 4, 50 imi iesea si mi-a rotunjit, dar problema este ca mi-a spus o profesoara ca nu poate sa imi rotunjeasca pe semestrul doi, asta ma ingrijorat

| Gagikl explică:

Aa si inca ceva, in primul semestru tot 4, 50 imi iesea si mi-a facut media 5. Problema era ca mai mult m-a speriat o profesoara, mi-a spus ca nu poate sa imi rotunjeasca pe semestrul al doilea.