| Curiosul999 a întrebat:

Am o nedumerire daca cuptorul de fier e făcut tot din fier cum de nu se topește și cuptorul din fier la rândul său din ce a fost făcut?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cuptorul de fier nu este facut doar din fier.

| NLS a răspuns:

Fierul - impropriu spus fier, din punct de vedere structural, metalele se impart in:
--metale neferoase: plumb, zinc, cupru, nichel, staniu, titan, aluminiu, magneziu, aur, argint, platina, paladiu, cobalt, mercur, wolfram, cadmiu, etc
--metale rare...
--metale feroase: fonta si otel (acestea sunt aliaje de fier, carbon si alte elemente)

Ce numesti tu "fier", este de fapt un aliaj de minereu de fier, de Carbon (intre 0, 02% și 2, 11%), impreuna cu alte elemente (Mn, Mg, Cr, Ni, Cd, Cu, Zn, etc)
Rezulta ceea ce se numeste OTEL (otelurile sunt la randul lor de foarte multe feluri: aliate, nealiate, oxidabile, inoxidabile (ceea ce numim generic "inox"), oteluri speciale, tratate termic, etc).

Acum, aceste oteluri au un punct foarte ridicat de topire.
Undeva spre ~2000-3000 grade, in functie de tipul de otel.
Prin adaugarea unor elemente speciale de aliere, se pot depasi aceste 3000 grade.

Daca te referi la un cuptor de brutarie, unde se coace paine si cozonaci, acolo temperatura e de aproximativ 220-250 grade C.

Daca te referi la cuptoarele de furnal, in care se topeste fierul vechi pentru obtinerea de otel nou, acolo:
se foloseste racire intensa, asupra invelului exterior al cuptorului, sunt sute de canale prin are circula lichid de racire, totul foarte controlat,
si pentru asemenea cuptoare se folosesc oteluri speciale, care rezista la mai mult de 3000 grade.

### Cand cantitatea de Carbon din aceste aliaje de fier si carbon e intre 2, 11% și 6, 67%, rezulta FONTA.
Ea are un punct de topire ceva mai mic, e mai casanta, e mai usoara, dar preia vibratiile mai bine, fiind "poroasa".

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

De masina de facut paine ai auzit? Aia are carcasa din plastic si nu se topeste.