| anonim_4396 a întrebat:

Am observat mai multe postari, devenite virale, facute de niste profesori prin care spun:
"Nu dati vina pe profesori! Nu ei sunt problema! Parintii trebuie sa isi invete copiii regulile de aur ale respectului si bunele maniere inca de la o varsta frageda!"
Sau:
"Cei 7 ani de-acasa nu sunt in programa scolara."

Credeti ca scoala, prin reprezentantii ei (cadrele didactice) ar trebui sa aplice "judecati" de genul acesta? Ce ne facem cu copiii ai caror parinti nu cunosc bunele maniere (de ex.) sau sunt cu probleme (de ex: alcoolici) si nu percep normal nevoile copiilor in ceea ce priveste educatia? Dreptul lor la educatie unde este? Ce alta "autoritate", care sa poata influenta soarta minorilor in privinta educatiei, mai este in Romania? Si nu in ultimul rand: De ce postari de genul devin virale? De ce este dat Share acestor postari fara macar sa fie gandit impactul lor?

45 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Wr3nch):

Daca esti un pic mai atent la enuntul postarii vei vedea cine arunca de fapt cu noroi si isi permite un pic prea multe. In calitate de parinte este OBLIGATIA mea sa ma asigur ca cel mic primeste educatia cuvenita.
Nu este treaba ta si nici a profesorului cum isi petrece copilul timpul liber. Sau parintele. Vezi-ti de treaba ta!

| Wr3nch a răspuns (pentru anonim_4396):

O, imi vad de treaba mealaughing) Crezi ca esti primul parinte de gen pe care il vad? laughing Credeti ca copilul vostru e rupt din rai si nu poate gresilaughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Wr3nch):

Pa!

| Mosotti a răspuns:

Asa postari devin virale pentru ca este ceva f important.
Parintii nu educa copiii, ii lasa sa faca ce vor, asta e adevarul.
Unde parintii nu cunosc bunele maniere sau alcoolici, trebuie ca sa se faca in scoli educatie, sa fie si ore de educatie.

Sau alta faza ca in Norvegia, daca parintii sunt nasoi, se ia copilu si se da la alta familie buna sa-l adopte, ca-s multi care vor, si gata treaba.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Generalizarile astea sunt tare deranjante, inclusiv cele facute de postarile din enuntul intrebarii. Dar sa vezi comentarii la postarile alea: "Daca Directorii ar lua partea profesorilor ca sa nu mai aiba ce guitza parintii". Acesta este
comentariu la o postare care face referire la bun simt, maniere si cei 7 ani de-acasa. Sunt niste lucruri absolut oribile. Si acestea sunt cadre didactice...platite de cetatenii Romaniei, astia care "guitza".

Acestia sunt copiii, iar unitatile de invatamant pentru ei sunt create, nu pentru profesori. Acestia sunt copiii Romaniei! Cei cu probleme sunt lasati de izbeliste. Iar aici ar trebui sa intervina autoritatile si sa se ocupe de ei asa cum trebuie. Autoritatile si Ministerul educatiei impreuna cu o destul de mare parte din angajatii lor viseaza frumos pe banii cetatenilor, in timpul programului de lucru, si au fantezii despre ce si cum ar trebui sa faca parintii, care platesc taxe pentru un sistem educational corespunzator. Cand sistemul educational este asa cum trebuie nu se mai pune problema bunului simt invatat acasa. Stii ca incepand cu clasa pregatitoare se face ora de Dezvoltare Personala? Despre ce crezi ca ar trebui sa fie orele astea?
Oricat de prost pregatit ar fi copilul la domeniul maniere, interactiuni sociale, bun simt etc si oricat de aiurea este familia din care provine, ACESTA ARE DREPTURI DEPLINE LA EDUCATIE. Iar cadrele didactice trebuie sa se comporte in fiecare moment in interesul copiilor. De asta sunt acolo!

| Momentan a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum adică certurile sunt neajunsuri? Pentru traumele acestea pe care le trăiește un copil da, îl ajută un psiholog. Hai să nu punem în cârca profesorului ceea ce nu ține de el.
Dacă ai nedumeriri sau păreri, du-te la țintă, la persoanele vizate.
Da, da, copiii au dreptul la educație. ok și unde vrei să ajungi cu asta? Nu ai spus că li se încalcă dreptul ori altceva. Poate tu ai fost elev model, calul sau poate capra. În realitate nu ai cum să obligi la respectarea regulilor. Le impui, aplici sancțiunea, te dă în judecată și câștigă.
Îmi pare rău că nu ne înțelegem, dar te contrazici în declarații. Dacă ai ceva de spus, zi direct către persoanele vizate/care pot lua măsuri. Acestea sunt doar vorbe și frustrări, te simți atacat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Momentan):

Si simti nevoia sa continui cu debitatul pentru ca...Ai primit cumva invitatie speciala? Ti-am vazut raspunsul, crezi ca e nevoie de mai mult? Ataci? Simti nevoia sa ranesti?

| Momentan a răspuns (pentru anonim_4396):

TPU este o platformă de socializare. Poate ai uitat.
Îți recomand o vizită la psiholog!
Toate cele bune!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Momentan):

Uite, chiar am sa ma duc ca mi-a zis un...

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai are dreptate cu guitzatul parintilor, prea se baga in tot parintii, prea obraznici cu profesorii si asa mai departe!
Au zis foarte bine, macane parintii a prostie des si mult.
Daca i-ai dat nota cutare, ca de ce ai dat-o, de il dai afara din clasa pe parinte si gata, e un adevar generalizat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Am inteles, esti de-asta pus pe provocat...

| Emma30555 a răspuns:

Profesorul face ce poate, un copil se mai și autoeduca, mai citește o carte, mai vede un fim educativ, mai vede în jurul lui, dar baza o are de acasă.

| Arakiss a răspuns (pentru anonim_4396):

Vai de copilul tau daca ai vreunul. Se vede din tot ce-ai scris pe-aici ce gandire de cacao ai. Nu te mai isteriza cand lumea nu e de acord cu aberatiile din capul tau.
De ce ai mai pus intrebarea daca nu te intereseaza parerea altora? Doar ca sa faci pe desteapta? Nu e nevoie se vede clar cat te duce mintea. Ai tu 45 de ani din parti. Ar fi tragic sa fie asa ca gandesti de maxim 18.
Acum ca imi sti parerea, poti sa-mi dai ignor cum ai dat majoritatii celor care ti-au raspuns aici.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Arakiss):

Esti unul dintre ei? laughing)
Vezi-ti de copilul tau! Nu prea ar trebui sa te intereseze de al meu.
Sa vrei ca scoala sa se ocupe de copil asa cum trebuie nu este deloc in neregula, este chiar normal.
Tot ce zic este sa nu mai abereze profesori in postari aruncate pe retele sociale si sa nu le mai fie rostogolite postarile.
In mod normal, profesorul isi vede de treaba lui, de asta este platit. Nu sa abereze.
Reactiile din raspunsuri spun foarte multe... si este evident de ce calitatea educatiei in Romania este una foarte slaba.
NOROC CU PARINTII CARE SE OCUPA SI INVESTESC IN EDUCATIA COPIILOR!
Altfel este jale. SA VA FIE RUSINE (celor ca tine si ca cei dinaintea ta)!
Si da, iti dau ignor pentru ca nu-ti permit sa te exprimi asupra copilului meu si asupra mea.
Pa!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu ar trebui sa judece pe nimeni. Cred ca si profesorii sunt frustrati din cauza unor comportamente ale copiilor. Nici parintii nu cred ca au timp sa le dea atentie pana la urma. Si parintii isi cresc copiii cum pot.
Ce ne facem cu copiii respectivi? Sunt copii ca toti ceilalti, cum adica ce ne facem cu ei? Vor fi asa cum vor fi in functie de influenta si experientele de care au parte.
Scoala este cea mai importanta "autoritate" dinafara familiei, este foarte importanta in viata unui copil.
Devin virale pentru ca oamenii le dau share, asa cred ei ca fac bine. Sunt unii profesori care sunt influentati de ele, normal, dar nu cred ca acestia fac parte din categoria profesorilor "buni". Daca nu dau share la postarea asta, vor gasi alta idee de care sa se agate. Asa sunt ei.