| Radina2000 a întrebat:

Am probleme in a analiza pronumele de forma neaccentuata(sunt clasa7)imi puteti da exemple si sa si analizati va rog?

2 răspunsuri:
| Cameliapantiru a răspuns:

Analizeaza-l dupa urmatoarea schema/urmatoarele criterii: pronume personal, forma neaccentuata, persoana, numarul, genul(numai la persoana a III-a), cazul si functia sintactica. Sa-ti dau si cateva exemple:
Ajut-o pe colega ta la exercitiu.
"-o"-pronume personal, forma neaccentuata, persoana a III_a, numarul singular, genul feminin, cazul acuzativ, functia sintactica de complement direct;
I-am daruit o carte.
"i-''-pronume personal, forma neaccentuata, persoana a III-a, numarul singular, genul masculin, cazul dativ, functia sintactica de complement indirect;
Da-mi o bomboana, te rog!
''-mi''-pronume personal, forma neaccentuata, persoana I, numarul singular, cazul dativ, functia sintactica de complement indirect.
E simplu! Trebuie doar sa respecti pasii pe care ti i-am scris mai sus si sa rezolvi cat mai multe exercitii. Daca mai ai neclaritati legate de alte chestiuni de gramatica, lasa un mesaj si te ajut cu placere! Spor la lucru!

| Radina2000 explică (pentru Cameliapantiru):

Cand ma uit acum pare atat de usor, multumesc pentru ca, chiar la acele cazuri ma incurcam...multumesc foarte mult!