| Pufulete456 a întrebat:

Am probleme mari la matematica! Am trecut a 6a si in clasele 1-4 am invatat sa rezolv problemele cu segmente.iar acum in a 5a a trebuit sa le rezolv cu A si B si nu stiu sa fac! Eu am fosat al o scoala generala, iar din a 5a m-am mutat la un liceu care permite copii din a 5a pana in a8a big grin. In sem. 1 nu am facut deloc problem dar dupa s-a complicat treaba si am note destul de ok la matematica, dar tot sunt PRAF...Va rog explicati-mi cum se rezolva problemele la matematica cu a si b (trebuie prin septembrie sa fac si pregatire da na.)Fundaaa:X

4 răspunsuri:
| Northern a răspuns:

Nu înțeleg de ce ești obligată să rezolvi anumite probleme cu ajutorul ecuațiilor. Poți rezolva o problemă prin mai multe metode, iar cea cu segmentele e chiar foarte bună.Dar eu încerc să te ajut.A și B probabil că reprezintă 2 necunoscute...Deci mai bine spus trebuie să rezolvi problema cu ajutorul unei ecuații. Știu că am avut în clasa a 5 -a, într-o carte de mate, redactarea unei probleme sau ceva de genul.Primul pas.Citește problema cu atenție și de multe ori, cam de 6 ori sau și mai mult dacă e nevoie.Pasul 2.Alege necunoscuta, x sau y, a sau b în general litere.Pasul3.Scrii ecuație, aici e puțin mai greu pentru că treuie să fii atentă la cerințele problemei.Pasul 4.Rezolvi ecuația.Asta cred că știi.Baftă!

| Pufulete456 explică (pentru Northern):

Tot ce mi-ai zis tu stiu sa fac -.- dar eu nu m-am exprimat cum trebuie in propozitie scz...deci eu practic nu stiu sa rezolv ecuatia in rest stiu tongue

| Northern a răspuns (pentru Pufulete456):

Asta e altceva, scumpo.O ecuație se rezolvă destul de simplu.Forma general a ecuației de gradul 1 cu o necunoscută este ax+b=0, unde a=coeficientul necunoscutei, iar b=termenul liber.Îți voi da și un exemplu cu numere 4x-2=6,trecem termenii liberi (-2) în membru drept cu semn schimbat 4x=6+2,4x=8,x=8/2,x=2.Dacă ecuația are paranteza, ele se vor ''elimina'' cu ajutorul distributivității a ori (b+c)=a ori b+a ori c. Dacă ecuația are numtori, eliminăm numirii cu cel mai mic multiplu comun al lor. Apoi reducem termanii asemenea și în cele din urmă aflăm pe x, necunoscuta. Sper că ai înțeles.

| Pufulete456 explică (pentru Northern):

Am inteles cat de cat mersi muult :*