| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o intrebare care ma tot framanta si rog sa imi raspunda doar cei care stiu sigur sigur, Am dat de 4 ori proba scrisa la matematica si din cate am inteles eu ai voie sa dai decat de 4ori dupa dai la toate materiile, e adevarat? crying

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti sa dai.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat, nu exista in lege sau regulament o astfel de prevedere. Profesorul poate folosi orice mijloc de evaluare (oral, test, lucrare scrisa) si de cate ori vrea.

| JohannesZu a răspuns (pentru Ioandelasal):

Ma refeream proba scrisa la bacalaureat!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru JohannesZu):

Si era greu sa mentionezi asta de la inceput?
Nu este limitat numarul examenelor de bacalaureat pe care le poti sustine, cu recunoasterea unora dintre probe. In acest sens iti citez prevederile relevante de Ordinul MECTS 4799/2010:
" ART. 37
(1) Recunoaşterea unora dintre probele promovate în sesiunile anterioare, pentru sesiunea curentã, este condiţionatã de solicitarea scrisã de recunoaştere a probelor promovate în sesiunile menţionate la Art. 4, care se face în momentul înscrierii pentru una dintre sesiunile anului 2011. Candidaţii vor preciza în fişa de înscriere probele şi disciplinele corespunzãtoare la care doresc sã li se recunoascã rezultatele obţinute în sesiunile menţionate la Art. 4. În fişa de înscriere se specificã, de asemenea, probele pe care solicitã sã le susţinã, respectiv disciplina pe care doresc sã o susţinã la fiecare probã, precum şi tipul de subiect pentru disciplina respectivã.
(2) Nedepunerea cererii de recunoaştere a uneia dintre probele promovate într-o sesiune conduce la prescrierea dreptului de a solicita recunoaşterea notei iniţiale. În cazul în care candidatul a susţinut, în sesiuni succesive, aceeaşi probã, la o eventualã nouã cerere de recunoaştere a probei respective, i se va recunoaşte ultima notã obţinutã la aceastã probã."
Aceasta prevedere s-a aplicat si pentru anul 2012 si este valabila si pentru bacalaureatul din 2013.

| JohannesZu a răspuns (pentru Ioandelasal):

Deci in principiu as putea sa mai dau, nu?

| JohannesZu a răspuns (pentru Ioandelasal):

Mersi mult pentru ajutor!