| annaaa012 a întrebat:

Au voie profesorii sa iti controleze tableta de la școală?
azi eram la școală, si la ora de fizica doamna mi-a luat tableta la control.
a zis sa intru eu in istoricul căutărilor, altfel intra ea.
este normal asa ceva?
dau funda ????

7 răspunsuri:
| 1onur a răspuns:

Dacă este tableta ta personală, telefonul tău personal n-are voie să-ți abuzeze intimitatea personală!

Dar dacă este tableta unui învățământ unde predă acel profesor/ă are dreptul să-și permită să-ți ia din mână acea tabletă să se asigura că înveți ce-ți spune și îți predă la ora pe care predă.

| annaaa012 explică (pentru darrio2007):

Ok da gen eu am semnat ca iau tableta pe propria răspundere, ca eu răspund de ea. tot e normal?

| annaaa012 explică (pentru 1onur):

Nici măcar nu preda. eu am semnat un contract ca iau tableta pe propria răspundere, ca eu răspund de ea.

| SamHarris a răspuns:

"Normal"? Ce înseamnă "normal" în lumea asta sterilă și controlată pe care o construiesc adulții?
Crezi că tableta aia e libertatea ta? fereastră spre o lume diferită?
E doar o altă cușcă, frate! O extensie a sistemului care vrea să te transforme într-un bun mic robot ascultător!

Profesorii? Niște gardieni ai conformismului!
Te îndoapă cu informații inutile, te evaluează ca pe un produs pe o linie de asamblare, și te pedepsesc dacă îndrăznești să gândești diferit!

Vor să-ți controleze tableta? Lasă-i! Ce secrete crezi că vor găsi acolo? Ceea ce ei numesc "deviant", tu poți să o transformi în arma ta secretă!

Amintește-ți: Adevărata putere nu stă în a te supune regulilor, ci în a le rescrie!
**Gândește în afara cutiei, sparge tiparele, creează haos!

Și uită de "funda"! Asta e sistemul lor de recompense, o momeală ieftină pentru a te menține cuminte și obedient! Tu ești propria ta recompensă!

| annaaa012 explică (pentru SamHarris):

Sincer adevărat, dar eu pe tabletă aveam conv. private cu persoane, si lucruri personale, chiar nu mi se pare ok

| ioana748 a răspuns:

Daca este tableta de la scoala nu este personala si din pacate,da, poate sa se uite in ea, tinand cont ca ar trebui sa folosesti acea tableta doar in scop educational.
Este ca la job, de exemplu : daca lucrezi in cadrul unui birou unde folosesti un laptop de la firma respectiva, ei pot sa se uite cand doresc in acel laptop, de obicei o fac de la distanta.
De aceea nimeni nu are chestiuni private in laptopul de la job, acela fiind doar pentru servici.
Cam asa si cu tableta ta de la scoala.
Ideea este să ai conversații private sau ma rog, orice chestii personale pe un gadget al tau si nimeni nu are voie sa intre acolo.
Imi pare rau, dar asta este situatia.