| brokxy a întrebat:

Bacul te ajuta? Mie imi zic profesorii ca nu iti vei gasi de munca dar eu am rude cu facultati si lucreaza altceva sau stau acasa nu au de munca. Si altii fara bac care isi gasesc de lucru. Chiar e asa important bacul?

21 răspunsuri:
| gothicbat a răspuns:

Ce profesori "încurajatori" ai laughing
Pe genul "Cu bac, fara bac, semințele același gust are".

| Plato a răspuns:

E o serie de factori ce poate influenta. Daca faci facultatea de arte, cu tot respectul pentru artisti, e foarte greu sa ai un job stabil, in afara de prof. de desen. Daca, in schimb, faci Facultatea de Informatii, ești cam asigurat, desi e tot facultate ca si artele. Eu iti sugerez sa iei bacul, deoarece nu te incurca cu nimic. Ba chiar iti sugerez si facultate, fa ce-ti place, aia e important. Oamenii aia fara facultate cu job de care zici, sunt de obicei sclavii strainilor prin Spania, Italia, Olanda etc. Iau bani mai multi ca aici, dar munca si tratamentul sunt pe masura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti poti gasi de lucru si fara BAC, si cu 10 clase...
Practic daca nu ai facultate, indiferent ca ai sau nu Bacul tot asa iti gasesti de lucru. (dar sa ai 12 clase parcurse)
Bacul iti traba mai mult pentru facultate

suntserios
| suntserios a răspuns:

90din firme nu te vor angaja fără bac asa ca hotărăște tu dacă e important

| DenisIonut01 a răspuns:

Te poti angaja si fara bac, ideea e ca te angajezi mai repede daca ai bacul plus ca poti gasi o slujba mai bine platita. Eu zic ca da, e important sa iei bacul, insa poti si fara.

| Raducons a răspuns:

Din pacate este asa sunt oameni cu facultate fara job, dar ai ambitie sa iei bac-ul, conteaza in viitor, nu te lua dupa nimeni.Conteaza vointa fiecaruia, daca cineva cu facultate absolvita nu s-a descurcat, aia nu inseamna ca nici tu nu te vei descurca, sunt si oameni cu functii importante pe care doar cu facultate le puteau obtine.Deci daca ai posibilitate incearca si o facultate, o sa vezi ca am dreptate.

| xerxes1 a răspuns:

Suna mai bine somer cu studii superioare.

| Anna0111 a răspuns:

Nu stiu câți ani ai, dar atâta timp cât intrebi de bac cred ca ar trebui sa stii și tu scopul lui. In primul rand bacul e un fel de verificare dacă ai trecut prin liceu degeaba sau nu. In ziua de azi dacă nu îl iei, mai ales ca subiectele sunt din ce in ce mai ușoare înseamnă ca nu te duce mintea pe cât ar trebui. Ca sa stii sigur ca vei avea un serviciu stabil, va trebui sa îți alegi meseria pe care ti-o dorești și care îți place. Apoi stai sa te gandesti. dacă fac facultatea cutare voi avea loc de munca? De ex mulți fac psihologia și apoi ciuciu loc de munca pentru ca e plină tara de psihologi, doar dacă investești intr-un cabinet al tau. După părerea mea, cele mai sigure locuri de munca sunt la Academia de Poliție, iesi direct ofițer cu salariu mare, medic dacă ești pasionat și job-urile care se bazează pe informatica. Iar dacă te gandesti sa nu iei bacul, exista cursuri de make-up, tuns, coafat din care poti face mulți bani dacă profesezi. doar sa nu te bazezi pe KFC ca e de rau

| NLS a răspuns:

Depinde...
care sunt aspiratiile tale,
cat de usor vrei sa castigi bani,
cat de respectata vrei sa fii de cei din jur,
si daca vrei sau nu sa ajungi intretinuta de sot.

Vrei sa devii bataia de joc a patronului, muncind pe 1500-1600 ron cine stie ce? (de la vanzatoare la bucatareasa, sau operator marfa in depozit), atunci nu ai nevoie de BAC.

O varianta mult mai banoasa fara a avea BAC-ul, dar deloc usoara, ar fi soferita de tir, insa trebuie sa fii facuta pentru asa ceva.

Sunt curios ce si-au gasit de munca cei fara BAC de care amintesti, cat de usor le e, si ce salariu au.
Caci da, acum cativa ani primeai in jur de 2000 euro daca lucrai in Spania in constructii, insa pentru femei nu exista un echivalent atat de bine platit.

E adevarat si ca multi cu facultate ajung taximetristi sau mai rau.
Asta din cauza sistemului indobitocit in primul rand (e o rusine sa lucrezi in munca de jos, du-te mama si fa facultate, s-o gasi ceva si pentru tine),
din cauza ca absolventii nu sunt destul de pregatiti (asta fiind in mare parte vina lor, dar si a profesorilor, desigur),
si datorita salariilor mici (multi nu vor un job platit cu 1800 RON la inceput, dupa ce au facut 5 sau 6 ani de facultate).

Cunosc un caz in Germania. O fata de 24 de ani, (mulatra nascuta in Germania), 2 facultati plus un master, enciclopedie de cunostinte in domeniul ei, nu isi gaseste de munca, sau mai bine zis, nu gaseste nimic datorita faptului ca are prea multa pregatire.
I s-a oferit la firma noastra salariu de 2000 euro pentru inceput, ea vrea minim 2600.
Iar alte firme cand ii aud pretentiile, ii zic PAS.

| Violleta2022 a răspuns:

BAC-ul va fi indispensabil in viitor!
Facultatea nu prea ajuta, nu BAC-ul, ca nu se inventeaza joburi de ingineri, medici si alti doctoranzi peste nopate. Anual termina facultatea 2000-3000 de studenti, dar apar numai 20-30 de pozitii noi. deci, restul de cateva mii de studenti, ingroasa randurile de someri sau isi gasesc de munca sub calificarea lor.
In schimb, fara BAC, care-i examenul maturitatii, curand nu te va mai angaja nimeni, daca nici acel examen nu ai fost capabil sa-l iei.

| mgtow a răspuns:

Pe naiba important, ala e doar o tiganie care va baga in cap ca sa ajungeti cine stie ce rahat in viata. Dragnea pedofil betivan cum a ajuns in politica sau dancila fara cunostinte de limba romana

| Cosmin86 a răspuns:

Daca vrei sa te angajezi pe 2 lei... sau la munca de jos, atunci poti si fara bac.

| Cosmin86 a răspuns (pentru suntserios):

Da, dar doar pentru munca de jos.

| Cosmin86 a răspuns (pentru xerxes1):

Depinde de domeniu, sunt domenii unde gasesti rapid job bine platit (chiar foarte bine platit, gen peste un director de banca).

| brokxy explică (pentru Cosmin86):

Stiu un loc de munca langa mine. 3000 lei pe luna si fara bac sau calificare. Trebuie doar sa lucrezi cu paine sa aranjezi. Acum nu stiu cum se multumesc altii. Dar eu sa fiu miliardara nu vreau. M-am multumii si cu 1000 de lei ca eu nu prea cheltuiesc gen sa stric banii.

| brokxy explică (pentru mgtow):

Nici Dragnea nu cred ca are bacul cred ca l-a cumparat si pe ala laughing

| Cosmin86 a răspuns (pentru brokxy):

3000 de lei e un salariu mega-mic. Doar rata la casa e prin jurul acelei sume... si pe langa rata, anual fac 3 concedii in 3 tari diferite ( in afara de anul asta, cand am fost doua). Si tot nu consider ca am salariu mare.

| brokxy explică (pentru Cosmin86):

Ok atunci sper sa ai un salariu de 10. 0000000000000++00000000 de lei

| Cosmin86 a răspuns:

Lucrez in IT... un asemenea salariu nici macar nu e impozitabil. Cred ca doar medicii castiga mai bine si asta pentru ca iau spaga pe langa salarii, ca asa si cu salariile dublate tot castiga mai putin.

http://www.yoda.ro/......istem.html

Un programator senior are 3000 euro net. si asta e salariu "mediu" in IT-ul romanesc.

Exista oameni care castiga bine si exista ratatii fara bac (sau care iau un amarat de 7-8) care se "descurce", rupandu-si spatele prin vreun service auto sau la capsuni.

p.s.: vezi, tot 3000. doar ca euro in loc de lei :)

| Cosmin86 a răspuns (pentru brokxy):

Ti-am raspuns mai sus, nu stiu de ce s-a pus comentariu general, site idiot. Tot 3000, doar ca euro in loc de lei happy

| Cosmin86 a răspuns:

Test