| Assy99 a întrebat:

Am nevoie de ajutor din partea oamenilor care se pricep sau care au trecut printr-o situație similară. Ieri am avut a treia proba la bac, am fost sigura pe raspunsurile mele și chiar optimista in ceea ce privește rezultatul, după ora 15’00 am văzut baremul de notare, iar punctajul meu este sub limita. Ceea ce înseamnă ca nu voi promova, însă acum depinde de examinatori cum vor nota.
As dori sa știu ce trebuie sa fac in cazul in care nota este sub 5 sau dacă nu voi promova bacalaureatul cu nota 6. Am văzut ca trebuie sa ma înscriu intre 10-13 Iulie din nou, dar unde? La școala de proveniența?
Am văzut ca pe 20, 22,23 August se vor susține probele scrise, iar după acestea, la o săptămâna, dacă nu ma înșel, probele orale, urmând ca apoi sa se afișeze rezultatele. Va rog sa îmi oferiți lămuriri, dacă am trecut probele orale și competentele digitale cu calificative bune și foarte bune in primăvara, mai trebuie sa le reiau? Nu se tin cont de ele? Iar dacă nu se va tine cont de ele, unde va trebui sa le susțin, in școala de proveniența?
Întreb in eventualitatea in care inevitabilul s-ar putea întâmpla.

Răspuns Câştigător
| MagicOneT a răspuns:

Probele orale stiu ca nu mai trebuie date, iar la scris vei da doar proba la care nu ai promovat, din cate stiu.

Banuiesc ca inscrierea se face tot la scoala de provenienta.

Oricum, daca iei in jur de 4.50, fa contestatie, si poate o sa primesti 5-ul.

7 răspunsuri:
| sonya a răspuns:

Buna,

Inscrierea o faci la scoala unde ai terminat, iar probele le vei da doar la materiile nepromovate.

Eu iti spun sa nu faci contestatie. Daca poti, invata pentru sesiunea urmatoare pentru a lua o nota mai mare si a-ti creste media generala.

Pa, pa.

| sierra1 a răspuns:

Da, te inscrii la școala ta! Dar poate treci și nu e cazul. Îți țin pumnii!

| Assy99 explică (pentru sierra1):

Îți mulțumesc frumos! Aștept rezultatele. Depinde de modul in care analizează examinatorii lucrările.

| Assy99 explică (pentru sonya):

Mulțumesc pentru timpul acordat. Contestație clar nu voi face, nu are rost. M-am apucat deja de învățat pentru a doua sesiune ca sa fiu sigura.

| Assy99 explică (pentru MagicOneT):

Mulțumesc pentru timpul acordat. Contestație nu voi face indiferent de nota. Ma voi pregăti pentru sesiunea din August. Aștept rezultatele.

| MagicOneT a răspuns (pentru Assy99):

Ca si idee, conteaza asa mult media de la bac?
Adica scopul e sa scrie pe listele de rezultate "admis / reusit".

Examenul in sine e aproape inutil, dar nota, e total irelevanta... Ma rog, daca doresti o nota cat mai mare...

| Assy99 explică (pentru MagicOneT):

Îți dai seama ca tot ce îmi doresc este sa scrie in dreptul numelui faptul ca am trecut acest examen, in rest îți dau dreptate in totalitate.