| Sjhxjcks a întrebat:

Bună. Am o întrebare.
As vrea sa dau bacul la psihologie in anul 2027 (acum sunt clasa a10) vreau sa mă apuc de acum să învăț toată materia de psihologie, pentru ca oricum materia de la romana si istorie este mai stufoasa si este mai mult de retinut.
In cat timp pot sa invat de la 0 materia de la psihologie si sa iau 10 (asta as vrea din tot sufletul) credeti ca doua saptamani de învățat îmi poate asigura această nota? As vrea foarte mult sa ma indrept catre psihologie.
Plus de asta m-as apuca in vara viitoare ca sa am timp să învăț intre timp si la romana si istorie. Ce ziceti?

9 răspunsuri:
| raffl3boi a răspuns:

Depinde de tine. Dar nu, 2 saptamani pentru un 10 curat in BAC la psihologie nu vor fi de ajuns, nu este un termen chiar realist. Dar din nou, depinde de tine, de cat timp aloci pentru invatat (p.s. incearca sa intelegi, nu sa inveti in totalitate mecanic) si cat de fixat esti pe asta.

| raffl3boi a răspuns (pentru raffl3boi):

Si nu iti zic asta fara sa fiu in cunostinta de cauza. In clasa a 10-a am discutat cu doamna de psihologie si m-a surprins faptul ca nu era incantata ca vreau sa dau la psihologie... Mi-a recomandat sa dau la logica si inca nu stiu nici eu ce sa fac tongue (sunt a 11-a), dar ti-am raspuns bazat pe ce mi-a spus ea.

| minime3 a răspuns:

Eu zic ca o luna de invatat la psihologie, e suficient. Asta pentru a aprofunda ideile de baza, pentru a face eseuri, exercitii. Etc. Eu mai dat bacul la psihologie si cred ca nota mea de 9, 30 a fost in mare parte pentru subiectul ultim, eseul. Succes!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu te ajuta cu nimic daca inveti doar la psihologie sa iei 10, iar la romana, matematica si istorie iei 4 sau 5.
Chiar nu face sens acum sa inveti ceea ce nu ai inca predat, fiindca materia care sa va da la psihologie este din clasa a XII-a.

| Sjhxjcks explică (pentru raffl3boi):

Aici este alegerea candidatului in mare parte. Nu prea vad un motiv pentru care ti-ar spune sa dai la logica fiind profesoara de psihologie. Mai degrabă as fi vazut o să îți spuna să dai la psihologie pentru ca Preda această materie.
Oricum, eu cu siguranță voi da la psihologie, deoarece m.ar interesa să devină o psihologie bună. Mama de exemplu mai demult îmi spunea ca psiholog e greu să fii că te incarci cica cu problemele altora însă nu cred ca asa stau lucrurile de fapt. Eu ti-as sugera să dai la psihologie, mai ales daca vrei să lucrezi in acest domeniu. Succes încă de pe acum

| Sjhxjcks explică (pentru Violleta2022):

Cred ca nu ai citit tot ce am scris eu mai sus... altfel nu cred ca are vreo relevanta mesajul tău...

| Sjhxjcks explică (pentru minime3):

Cat timp ai avocat studiului pentru psihologie?

| Sjhxjcks explică (pentru Violleta2022):

Apropos, psihologie se invata in clasa a 10a atat

| minime3 a răspuns (pentru Sjhxjcks):

Eu am invatat in semestru, de fapt mi-a placut materia tot anul, si apoi doar am mai aprofundat. Nu am tocit. Intr-adevar la raspunsurile grila trebuie sa fii sigur pe tine, dar la partea cu eseul, poti fi creativ, de exemplu. Eu am dat bacul acum ceva ani, nu mai stiu cum e acum. Bafta!