| anonim_4396 a întrebat:

Bună!
Aș avea câteva nelămuriri în privința specializării „designer de interior". Sper că cineva cu câteva cunoștințe în domeniu să îmi răspundă la câteva întrebări.

1. În ce facultate se încadrează extensia „design de interior"? La arte sau la arhitectură?
2. În cazul în care este o extensie a facultății de arhitectură (unde știu că se studiază 6 ani), aș dori sa știu câți ani se studiază la design de interior.
3. Cam câte și ce materii se fac? Pe plan general.
4. Ca să mă specializez pe acest domeniu, este necesară o facultate sau m-aș putea rezolva urmând cursurile de la atelierele ILBAH (care se știe că sunt cunoscute la nivel național și internațional)?
5. Care sunt cerințele pentru admitere?

Mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| KR0NSTADT a răspuns:

Nu îți trebuie vreo facultate pentru a deveni designer de interior. Îți trebuie doar cursuri de inițiere, de formare și specializare. Plus talent o grămadă.

4 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Nu știu să îți răspund la toate întrebările, dar design-ul interior este o specializare a facultății de arhitectură (cum medicina generala sau medicina dentara sunt specializări ale facultății de medicină). Caută site-ul facultatii din orașul tău, poate găsești un orar și detalii despre admitere (la ciclul de licență ar trebui să spună durata).

| Ryss a răspuns (pentru WhiteLife):

Locuiesc într-un oraș unde facultatea de aici o faci doar ca să o ai; în plus, am căutat pe internet cu orele ca să îmi lămuresc ce nu îmi era în clar, și tot nu am găsit nimic. Nu știe nimic clar nicăieri

| WhiteLife a răspuns (pentru Ryss):

Uite, aici la detalii spune că ține 3 ani, iar daca dai la cursuri le poți vedea pe ani:

https://www.optiuni.ro/specializations/3042

| Marta123gh5 a răspuns (pentru Ryss):

La fel și eu. Am aceleași nelămuriri ca și tine.
Aș vrea ca din toamna sau dau la Facultatea de Arte Vizuale și Design Iași, specializarea Design Interior... însă am multe întrebări fără răspuns.