| Erin28 a întrebat:

Buna!
As avea o întrebare legată de cantina studențească. Trebuie sa ai un abonament sau ceva, sau poți merge când vrei și comanzi ceva, apoi plătești pe loc? Întreb despre cantina Mihail Kogălniceanu din București. Verișorul meu este la facultate in Cluj și mi-a spus că el a trebuit să își facă un abonament. Nu știu despre aceste aspecte și mă gândeam că poate voi știți mai bine.

6 răspunsuri:
| LaviniuA a răspuns:

Nu am auzit sa fie nevoie de abonament la vreo cantina studenteasca din Bucuresti.
Oricum, eu zic sa nu te entuziasmezi prea mult cu cantinele de aici, ca-i mancarea asa de proasta incat mai bine iti cumperi ceva conserve si lactate din supermarket laughing
Bine... mai sunt si cantine cu mancare decenta, dar la alea costa de 3 ori mai scump.

| Erin28 explică (pentru LaviniuA):

Eu nu prea cred că o să am timp să gătesc. Și de aceea întrebam. In plus, daca o sa stau la cămin, nu voi avea nici loc. Încă mă mai gândesc dacă sa stau sau nu la cămin, pentru că am auzit că nu sunt condiții atât de bune.

| LaviniuA a răspuns (pentru Erin28):

Nici nu ziceam sa gatesti. Conserve, lactate = mancare de-a gata ieftina (vezi lidl, penny). Gasesti pana si fasole cu ciolan la conserva laughing
Daca ai si un toaster/sandwich maker te-ai scos. Cascaval+mezel+muratura+o felie de rosie+condimente = juma de pranz
Fulgi de ovaz + apa/iaurt/branza+legume/fructe +/- condimente = cealalta jumate.
Poti sa mananci mai bine decat la cantina si mai ieftin.

Depinde ce inseamna conditii bune la camin pentru tine.
Pt unii e ok doar sa fie camera de 2 persoane si atat. Altii ar vrea si bucatarie pe etaj, sala de lectura si fitness sau cine stie ce.
Depinde unde prinzi. Sunt camine mai bune si mai rele.

| Brizbriz a răspuns (pentru LaviniuA):

"acum 12 ore | LaviniAna a răspuns:
Nu am auzit sa fie nevoie de abonament la vreo cantina studenteasca din Bucuresti."

nu am auzit de cantina studenteasca FARA abonament, obtinut NUMAI cu carnetul de student

nu stiu de ce te bagi, cand evident ce spui tu e pe dinafara, daca ai plati pe loc ar fi in regim de restaurant, moment in care ar putea veni oricine, pentru ca mancarea e MULT MAI IEFTINA decat la un restaurant, chestie ca pentru studenti care nu au bani

| Erin28 explică (pentru LaviniuA):

Nu sunt o fire pretențioasă. Vreau doar sa am colege de camera cu care sa mă înțeleg, pentru că știu că aceste locuri sunt destinate pentru toți cei cu un buget nu foarte generos. Ce ma face sa nu vreau sa închiriez o garsoniera este incertitudinea: nu se ție cum vor începe cursurile, fizic sa online, oricând poate interveni ceva. Daca închiriez o garsoniera, va trebui sa închei contractul mai devreme și apoi sa merg acasă. Daca daca stau la cămin, măcar pot pleca mai ușor de acolo.

| LaviniuA a răspuns (pentru Brizbriz):

Pot sa-ti dau minim 2 exemple de acces fara abonament, cu carnet de student si chiar fara carnet. Dar nu intru in polemici pe TPU. Esti liber sa crezi ce vrei happy
Sunt cantine stud unde se mananca cu 5-10 lei pranzul, dar nu as numi mancare ce se vinde acolo. Unii mananca. Gusturile difera.