| Pikachu0403 a întrebat:

Aş dori să ştiu care este diferenţa dintre filologie-simplă şi filologie-bilingv. După examenul de admitere de la sfârşit de clasa a 8a + media din clasele 5-8, dacă dai la filologie-bilingv dai un test sau ceva ca să intri? Dar la filologie simplă? Eu vreau, după ce termin liceul, să merg la Academia de poliţie. La filologie simplă în loc de franceză se face italiană? Vă mulţumesc pentru ajutor!

Răspuns Câştigător
| FGirl a răspuns:

La filologie simpla faci multe ore de romana(aproape in fiecare zi). LA bilingv faci engleza multa in schimb. Ca sa poti fi repartizata la un liceu cu profil biling trebuie sa dai un examen inainte de perioada de evaluare nationala. (Tu trebuie sa te interesezi unde se tine in orasul tau si cand)
La filologie simpla nu trebuie sa dai niciun examen si NU se face italiana in loc de franceza.

4 răspunsuri:
| Pikachu0403 explică (pentru FGirl):

Multumesc! Si la ce se da bac? La amandoua.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

La "Filologie" ( simplu sau bilingv ) dai BAC/examen SCRIS "obligatoriu" din Română şi Istorie!

Iar la proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă - poţi alege între : Geografie, Logica si argumentare, Psihologie, Economie, Sociologie, Filosofie; vezi Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

ÎNAINTE de acestea vei da ( obligatoriu ) COMPETENŢELE lingvistice si digitale :
* "proba A: proba orala - Proba de evaluare a competenţelor de comunicare orala în limba româna

* proba C: (proba orala, scrisa si
practica) - Proba de evaluare a competenţei lingvistice într-o limba de circulaţie internaţionala studiata în liceu

* proba D: proba scrisa/practica - Proba de evaluare a competenţelor digitale".

Toate cele bune.

| Pikachu0403 explică (pentru bursuc001):

Multumesc frumos! happy

bursuc001
| bursuc001 a răspuns (pentru Pikachu0403):

Cu plăcere!

O zi frumoasă.