| Allan2005 a întrebat:

Buna as dori sa știu dacă alunițele reprezintă o formă de cancer de piele și unde as putea sa elimin mulțumesc!

5 răspunsuri:
| user937483737banned a răspuns:

` A (asimetria): când o jumătate a aluniței nu seamănă cu cealaltă jumătate;

B (marginea, engl. border): când marginile aluniței sunt neregulate, slab definite;

C (culoarea): când culoarea nu este uniformă și sunt prezente mai multe nuanțe;

D (diametrul): când diametrul aluniței este mai mare de 6 mm;

E (evoluția): când apar modificări pe parcursul evoluției leziunii. `

Discuti cu medicul dermatolog.

| sierra1 a răspuns:

NU SUNT O FORMĂ de cancer dar reprezintă indicatori ai riscului de a dezvolta cancer de piele. Du-te - așa cum spune colegul de alături - la dermatolog

| randomuser009 a răspuns:

Numai daca e melanom https://www.reginamaria.ro/articole-medicale/melanom-malign el e cancerul format din aceleasi celule ca alunitele adica :melanocite, cele care dau culoare pielii, de fapt ele predomina, in alunite si melanom.
Alunitele sunt benigne(necanceroase), iar melonomul e cancer de la aceste mici alunite.

| eliancodrut a răspuns:

Unele sunt cancerigene, altele nu. Acest lucru il poate stabili medicul dermatolog dupa niste analize.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu, majoritatea alunitelor nu sunt "cancer". Iar pentru a le verifica, mergi la dermatolog. Mi se pare ca e suficient sa se uite la ele, si isi cam da seama daca sunt normale, sau nu.
Iar de scos, tot acolo.