| Allan2005 a întrebat:

Buna as dori sa știu dacă alunițele reprezintă o formă de cancer de piele și unde as putea sa elimin mulțumesc!

8 răspunsuri:
| user937483737banned a răspuns:

` A (asimetria): când o jumătate a aluniței nu seamănă cu cealaltă jumătate;

B (marginea, engl. border): când marginile aluniței sunt neregulate, slab definite;

C (culoarea): când culoarea nu este uniformă și sunt prezente mai multe nuanțe;

D (diametrul): când diametrul aluniței este mai mare de 6 mm;

E (evoluția): când apar modificări pe parcursul evoluției leziunii. `

Discuti cu medicul dermatolog.

| sierra1 a răspuns:

NU SUNT O FORMĂ de cancer dar reprezintă indicatori ai riscului de a dezvolta cancer de piele. Du-te - așa cum spune colegul de alături - la dermatolog

| randomuser009 a răspuns:

Numai daca e melanom https://www.reginamaria.ro/articole-medicale/melanom-malign el e cancerul format din aceleasi celule ca alunitele adica :melanocite, cele care dau culoare pielii, de fapt ele predomina, in alunite si melanom.
Alunitele sunt benigne(necanceroase), iar melonomul e cancer de la aceste mici alunite.

| eliancodrut a răspuns:

Unele sunt cancerigene, altele nu. Acest lucru il poate stabili medicul dermatolog dupa niste analize.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu, majoritatea alunitelor nu sunt "cancer". Iar pentru a le verifica, mergi la dermatolog. Mi se pare ca e suficient sa se uite la ele, si isi cam da seama daca sunt normale, sau nu.
Iar de scos, tot acolo.

| relian a răspuns:

Alunitele nu, dar excrescentele da.Tu confunzi alunita care este ceva sub piele acele pete colorate micute, cu chestii crescute pe piele.
Daca cele de sub piele li se spun alunite, la astea crescute deasupra pielii nu are cum sa le zic la fel.

Dar alea da sunt de fapt niste formatiuni fara forma, deci nu-i nimic definit, fara functie, deci sunt canceroase la origine, dar nu de alea periculoase, adica daca le elimini sa apara iar, sau sa creasca intruna.
Cancerele is de 2 tipuri, de alea care cresc intrjna si cele care apar putin, apoi se opresc, chiar de le elimini nu mai se fac la loc.

Numele lor medical sunt malign si benign, "Alunitele " cum le numesc oamenii, sunt beningne.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, alunitele NU reprezinta o forma de cancer de piele!
Doar alunitele care sunt zgandarite se pot TRANSFORMA si pot declansa un cancer de piele.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Mergi la dermatolog, cu trimitere de la medicul de familie.
Iti va spune daca sunt cancerigene si cum sa le elimini.