| unangeaveccoeurcasse a întrebat:

As vrea sa fiu ambasador, sau diplomat, ma poate lamuri si mine va rog ce facultate/universitate ar trebui sa urmez? Atat din Romania, cat si din strainatate...

4 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Cel mai bine fa o facultate in strainatate... in Romania nu ai ce sa faci

| unangeaveccoeurcasse explică (pentru OnuOnulică):

Dar CE facultate?

| Athée a răspuns (pentru unangeaveccoeurcasse):

In primul rand: ( Ca si cum ai vrea sa devii poitician ) Nu cred ca iti trebuie o anumita facultate, era de ex Institutul National de Aparare, era si un Institut de Relatii Externe, conceput ca studii post universitare, unde se intra cu admitere(istorie/studii politice si 2 limbi straine obligatoriu)- asta teoretic, ca de fapt acolo ajungeau politicieni ori protejati ai acestora. tongue In felul acesta se pregateau diplomatii de cariera, cei care lucreaza in MAE.
Nu sunt sigura cum e acum, insa eu cand m-am interesat asa era.

Pe langa asta, pentru a ajunge ambasador trebuie sa stii:
-drept International,istoria umanitatii, stiinte politice model continental cat si model saxon, cultura generala, literatura universala, economie internationala. stc.

Ca ambasador
-ai traducator deci nu trebuie sa stiilimba tarii in care poposesti.
-esti cea mai mare autoritate a tarii tale in statul in care te duci.

In Romania ca sa ajungi ambasador
-sa pupi in *** pe ministri cat si pe presedinte
-sa stii cum sa faci afaceri cu cei de acolo in tara ta
-sa cunosti macar un francmason
-sa ai habar ca esti tratat extrem de bine si sa tii macar bunele maniere.

| Corcoz_Liliana_1967 a răspuns:

Buna ziua
doresc sa fac parte si eu din corpu diplomatic cum se procedeaza