| andrei123145632 a întrebat:

as vrea sa ma duc la liceul militar. Daca am mediile generale in clasa a 5a 9, 80, clasa a 6a 9, 33, clasa a 7a 8, 88 si clasa a 8a, 9, sunt primit? Ce nota trebuie sa iei minim la examenul de capacitate? Si nu trebuie sa platesc nimic daca nu depasesc salariul minim pe economie? Tata are 8 mil pe luna, depaseste?

Răspuns Câştigător
| Sadop a răspuns:

Mediile din generală ( de fapt media de admitere la liceu, la care este adunată şi media pe cei 4 ani de studiu ) contează în admitere doar într-o ultimă instanţă, atunci când mai este doar un loc disponibil, iar mai mulţi candidaţi au aceeaşi notă la examenul de admitere.
La liceul militar dai probă de admitere care constă în : vizită medicală, probă pshiologică, probe scrie la română şi matematica ( cu mediile care le ai, eu zic că treci cu brio de ele ) şi proba fizică care constă în parcurgerea unui traseu într-un anumit timp. Acel traseu conţine alergare de viteză, printre jaloane, aruncarea mingilor, tracţiuni, etc.
Indiferent de ce salariu are tatăl tău, îţi este asigurată cazarea, mâncarea, uniforma şi asistenţa medicală gratuit.
Tu va trebui să plăteşti doar atunci când mergi să dai probele cazarea pe 1-2 zile cât vei sta să dai probele, atât.
Aştept şi alte întrebări!
Apropo, dacă ştii, până când se mai pot face înscrieri?
Baftă!

7 răspunsuri:
| einenebun23 a răspuns:

Trebuie sa dai acolo un alt examen si acela se va lua in considerare si referitor la bani eu zic ca e mai mult decat de ajuns.

| andrei123145632 explică (pentru einenebun23):

Pai daca nu depasesc salariul minim net pe economie nu mai trebuie sa platesc cazarea si mancarea.

| andrei123145632 explică (pentru Sadop):

Eu sunt din Botosani, ce acte trebuie sa scot si unde sa le depun?

| Sadop a răspuns (pentru andrei123145632):

Le depui la Biroul de Informare şi Recrutare unde ţi se vor oferi toate detaliile de care ai nevoie şi vei fi programat pentru vizita medicală.
În Botoşani, acest birou se află în Str. Sucevei nr. 2, Botoşani.
Documentele tipizate care fac parte din dosarul de candidat - cererea de înscriere, fişa de cunoaştere, fişa de examinare medicală - sunt asigurate de către birourile informare-recrutare.
Plus copie legalizată a certificatului tău de naştere şi copii după cărţile de identitate ale părinţilor.
Însă, mai sigur, sună la ei şi întreabă.

| andrei123145632 explică (pentru Sadop):

Multumesc!

| andrei123145632 explică (pentru Sadop):

Stii cumva daca ai colo internet si ai voie cu laptopul? Si inca cv, dai bacul la mate?

| Sadop a răspuns (pentru andrei123145632):

Da, Bac-ul se da si la matematica pentru ca specializarea este mate-info.Din cate stiu, este retea de calculatoare acolo, insa atunci cand mergi sa depui dosarul poti intreba, e mai sigur.