| mela_9584 a întrebat:

Buna ...as vrea si eu sa stiu cum intri la tonita in bucuresti ce medie iti trebuie si ce ore se mai fac? si cum este programul de dimineata sau dupa masa? dau mega funda:X

Răspuns Câştigător
| Cici_3928 a răspuns:

De fapt programul este in a 9a si a 10a de dimineata in 3 zile ale saptamanii in care faci cultura generala (adica romana, mate, fizica, etc.) iar in celelalte doua zile o sa ai atelier (unde o sa faci modelaj, pictura, desen, desen proiectiv). Desenul proiectiv se face doar in clasa a 9a. Din clasa a 11a, va trebui sa iti alegi sectia. Sectiile sunt: Arte grafice, Arte murale, restaurarea, pictura de sevalet, design vestimentar, arte textile, scenografia,ceramica, sculptura, desen animat -> la acestea se intra pe baza mediilor din clasa a 9a si a 10. Mai ai sectie Arhitectura care se imparte in Design Industrial Si Design Ambiental -->aici va trebui sa dai examen. Din clasa a 11 a, daca intri la o sectie de arhitectura, vei face doua ore de matematica pe saptamana, iar daca nu vei intra la arhitectura, nu o sa mai faci matematica.
Examenul de admitere din clasa a 9a se bazeaza pe doua probe, prima proba care se refera la desen- natura statica, si a doua proba te pune sa alegi intre modelaj(vei face cateva personaje din lut) sau pictura(tot cu personaje). In clasa a 9a si a 10a vei fi impartita in grupe, acestea avand in jur de 8-12 copii. Grupa este doar pentru atelier, in rest la cultura generala vei fi cu clasa ta care contine in jut de 28-31 de copii.
Din clasa a 11 a, clasele se schimba in functie de arhitectura.Cei care intra la arhitectura vor fi schimbati si de la cultura generala, vor fi impartiti intr-o noua clasa. Grupele se vor schimba si in functie de sectia unde ai intrat.
Tot in legatura cu examenul de admitere, cum a zis si Specimen, nota de la examen conteaza 75 %, iar media generala doar 25%.
Ca locatie, ai un atelier la Izvor-->acolo vei face o parte din orele de atelier, ci mai ai inca un atelier(aici vei face restul orelor de atelier) si scoala unde vei face cultura generala.
Sper ca te-am ajutat.
Nu`mi da fundalaughing Da`i lu` specimen laughing

2 răspunsuri:
| SpeciMen a răspuns:

Media ta din generala nu conteaza. va trebui sa dai un test (care are 2 parti) unde iti alegi ce vrei sa faci, pictura, modelaj, etc. nota de la acel test conteaza 75% si media din generala 25%. programul este de dimineata sau dupa masa, depinde de grupa in care esti. astept mega funda!

| AndreeaNustiu a răspuns (pentru Cici_3928):

Buna as vrea daca se poate sa iti pun cateva intrebari despre aceasta scoala? Ti lev pun pe privat sau aici?