| maphiotul a întrebat:

Buna,
Care este diferenta intre Ardeal si Transilvania?

Răspuns Câştigător
| Werrich a răspuns:

Simplu: Denumirea Ardeal e tradusa din ungurescul Erdely, iar Transilvania este denumirea latina - Tran+silvania

8 răspunsuri:
| Eireann a răspuns:

Transilvania este o zona din Ardeal, asa cum Bucovina este o zona din Moldova.

| Gabriel2606 a răspuns:

Salut! Nu este nicio diferenta. Transilvania este de fapt Ardealul. Transilvania sau Ardeal e tot una!

| maphiotul explică (pentru Gabriel2606):

Nu sunt convins daca e asa
Atunci de ce i se zice diferit?

| maphiotul explică (pentru Werrich):

Asa da
Multumesc

| maphiotul explică (pentru Eireann):

Daca e asa cum zici tu care sunt celelalte zone din ardeal in afara de transilvania?

| Werrich a răspuns (pentru maphiotul):

Cu placere, multumesc pentru funda

| maphiotul explică (pentru Werrich):

Cu placere
La cat mai multe.

| mastadont a răspuns:

Transilvania e doar o parte din ardeal, mai exact județele Alba, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brașov, Cluj, Covasna, Harghita, Hunedoara, Mureș, Sălaj și Sibiu. Ardealul mai cuprinde însă și banatul, crișana și zona maramureșului.