| MGK a întrebat:

Buna!
Ce tipuri de frontiera au Spania si Japonia?
Am cautat si nu am gasit nicaieri.

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

In general, daca te uiti pe o harta, iti dai seama.
Eu n-am mai invatat geografie de vreo 49 de ani, dar, parca imi amintesc de frontiere naturale si conventionale. Or mai fi si altele, ca nu mai tin minte.
Japonia, care e insula, are numai frontiere naturale, logic.
Spania are, la nord, Muntii Pirinei, care formeaza si ei, o frontiera naturala cu Franta. La vest, insa, frontiera cu Portugalia, as zice ca e doar conventionala.
Sfatul meu este sa cauti definitia fiecarui tip de frontiera si apoi sa te uiti pe harta fizica.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Geu sa te uiti pe o harta... greu de tot

| MGK explică (pentru suntserios):

E greu, pentru ca la ce geografie am facut noi in clasele V-VIII...

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru MGK):

Trebuie sa inveti la geografie unde sunt tarile situate pe harta? Nici macar nu esti in anii 80 la scoala, exista google maps acum, scrii numele tarii si ti o arata... nu da vina pe scoala pentru lenea ta maxima

| MGK explică (pentru suntserios):

Aici nu e vorba de unde sunt tarile situate pe harta. E vorba de frontiere si de cum sunt ele puse. Daca ne-ar fi invatat la scoala tipurile de frontiere si frontierele fiecarei tari, da, atunci as fi fost lenesa. Atat timp cat la scoala nu ne-au invata chestiile de baza (si aici ma refer in clasele V-VIII, ca sa ne ducem la liceu pregatiti, macar cu chestiile de baza, pe urma carora putem dezvolta o idee), nu vad ce as fi putut eu sa invat.
Nu apelez niciodata la internet atunci cand am o carte care imi poate da informatii, in fata.
Din cate stiu eu si stiu sigur ca nu ma insel, atunci cand am avut ceva de invatat, am invatat.
Nu stiti cum sunt profesorii din orasul meu si/sau cum predau, deci nu vad de ce ma faceti lenesa. happy