| ancaanca2344 a întrebat:

Buna, cum pot înțelege mai bine explicațiile / lucrurile atunci când e vorba de înțelegerea și învățarea unor lucruri importante? De ex eu stau foarte prost cu înțelegerea și sunt grea rău de cap. Dintotdeauna am fost așa și vreau să mi imbunatatesc partea asta. Vă rog, ceva sfaturi. Chiar am nevoie. De ex voi vrea și să mă angajez iar la partea cu intelegerea si retinerea stau prost rău de tot. Trebuie sa mi se explice de nu știu cate ori ca sa inteleg unele lucruri. Vreau să înțeleg ușor, să rețin să nu mai am greutate pe partea asta pentru că se simte aiurea rău și nici nu pot face nimic cu viața mea fiind în halul ăstacrying Uit tot ce nu înțeleg și la felul ritmul meu e foarte lent. Vreau să fiu mai rapidă, să înțeleg mai repede, sa pricep repede și țin minte ușor fara alte probleme. Voi cum faceti? Ce faceti? Ce tehnici aplicați? Cum e stilul vostru de invățare? Cum înțelegeți mai ușor din vorbire/ citire? Vă rog, răspundeți mi la aceste întrebări chiar e foarte serios cu ce mă confrunt... Cineva care a mai trecut prin asta, pls helpcrying

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Ce strategii ai incercat sa adopti pana acum? E posibil ca doar cand ti se explica nu intelegi pentru ca nu asa functioneaza creierul tau.Incearca sa notezi sau sa desenezi pe o hartie si vezi cum decurg lucrurile, poate tu ai o memorie vizuala sau un stil de invatare care nu este mai deloc auditiv? Si in felul acesta, prin notare pe hartie poate se fac conexiunile care trebuie? Ca regula generala, repetitia e mama invataturii.E imposibil ca la job sa nu te prinzi ce si cum dupa ce faci acea chestie macar de cateva ori pe zi timp de un an, de exemplu.Curaj, situatia nu e asa de horror cum pare.

15 răspunsuri:
| ancaanca2344 explică (pentru dullcat):

Ești fată sau băiat?

| dullcat a răspuns (pentru ancaanca2344):

Scrie pe profilul meu ce sunt.laughing

| ancaanca2344 explică (pentru dullcat):

Ai ceva insta sau un alt loc unde să ți explic situația detaliată la mine? Aș vrea niște păreri/ sfaturi în legătură cu mine...

| ancaanca2344 explică (pentru dullcat):

Dacă dorești, normal.

| Emma30555 a răspuns:

Citește mai mult, cărți romane, vezi cum stai cu concentrarea. Mergi la un neurolog sau psiholog poate ai niște blocaje ceva sau poate te îndruma spre ceva tehnici concrete. Cu cât o persoana e mai tânără, în mod normal creierul absoarbe mai multe informații, se adaptează mai ușor, în principiu ar trebui sa funcționeze de la sine, dar poate ai o problema de sănătate care poate fi tratata.

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Bună
Poti sa-mi spui 1-2 situatii intampinate anterior care ti-au facut probleme?

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Bună.
Da-mi un mesaj privat daca vrei, sa vorbim despre problema ta.

| dullcat a răspuns (pentru ancaanca2344):

Am un cont de Instagram, dar este personal si prefer sa discut doar aici pe TPU.

| ancaanca2344 explică (pentru HUAWEHUAWE):

Unde să dau? Habar n am cum funcționează cu mesajele platforma asta

| ancaanca2344 explică (pentru Emma30555):

Eu am fost diagnosticată cu întârziere mintală scăzută. Citesc, fac exerciții de memorie insa la partea cu Înțelegerea stau prost rău de tot. E așa grav?

| ancaanca2344 explică (pentru HUAWEHUAWE):

Nu merge sa dau. Zice ceva că nu e permiti trimiterea de mesaje

| HUAWEHUAWE a răspuns (pentru ancaanca2344):

Imi poți da instagramul tau sa vorbim acolo?

| ancaanca2344 explică (pentru HUAWEHUAWE):

@ancaa_ancaa12. Am o poza albatră

| ancaanca2344 explică (pentru ancaanca2344):

Mi ai dat urmărire?

| HUAWEHUAWE a răspuns (pentru ancaanca2344):

Bună!
Ce faci?
De ce ti-ai sters instagramul?