Întrebare recomandată | Arion_Cristina_1990 a întrebat:

cum pot sa fac sa ma concentrez mai mult atunci cand invat

Răspuns Câştigător
| AlexanderAdrian a răspuns:

Trebuie sa descoperi conditiile optime in care TU poti invata la concentrare maxima. Aveam o colega de exemplu, in liceu, care invata cu muzica, data mai in surdina dar oricum nu era liniste. Eu invatam cel mai bine in liniste in pat, n-am reusit niciodata sa invat stand pe un scaun de exemplu.

De cand am inceput examenele serioase am luat intotdeauna lecitina, s-ar putea sa te ajute si pe tine. Se spune ca e pentru memorie dar de fapt lecitina relaxeaza creierul si ajuta functiile acestuia, poti citi in detaliu despre asta pe net.

17 răspunsuri:
| Valentina00 a răspuns:

Gandeste-te ca fara scoala nu o sa ajungi nicaieri.Nu te gandii la orice altceva decat la lectia pe care trebuie sa o inveti. O sa vezi ca daca inveti, ai doar de castigat!
Inchide televizorul, calculatorul nimic sa nu iti distraga atentia si poti sa incepi.
Spor la invatat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiecare are stilul lui de invatat.
De exemplu, multi nu pot invata daca nu au liniste deplina. Mie mi-e mai usor sa pun muzica atunci cand invat.
Tu ar trebui sa iti dai seama singura ce te ajuta si ce nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te mai gandi la baieti cluburi si alte chestii, e viitorul tau pentru care te omori nu al altora

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
sa ai mintea concentrata exact pe tema, degeaba te uiti in carte/caiet daca minte iti zboara la altceva.
de exemplu, fiica mea invata cu muzica la minim.dar renunta la telefon/tv etc.
asa invata si cand era eleva, asa invata si acum studenta fiind.
O zi frumoasa sa aihappy

| DalyanKawaiiiii a răspuns:

Poti sa inveti cum vrei tu acultand muzica stand in pat pe scaun pe acoperis important este sa retii ce trebuie sa inveti

| andrei9530 a răspuns:

Inchide pc-ul, tv-ul si alte surse ce ti-ar putea distrage atentia si neaparat sa fie liniste totala! si fa un test sa vezi ce stil de a invata ai!

| cristimihailov a răspuns:

In cazul meu, sa fie liniste.

- Sa am o lumina doar si nu foarte puternica, eventual o lampa de masa.
- Sa fie cat de cat curat in camera sa nu ma deranjeze asta.
- Sa nu am telefonul langa mine (ba o sa sune, ba o sa imi vina sa ma duc pe undeva cu el)

- Daca este cald sau caldut afara sa fie geamul deschis. Daca este prea frig, din cand in cand geam deschis, cat sa fie aer curat. Daca este foarte cald, aer conditionat.

- Intotdeauna sa am apa sau ceai, pentru a nu ma duce de fiecare data in casa pentru asta.

- Sa imi sun inainte prietenii sau pe cine vreau ca sa ma pot concentra la ceea ce am de facut si sa nu ma mai tot intrerupa.

- Anunt (daca e cineva acasa) ca nu sunt la telefon pentru nimeni. Si de asemenea sa nu fiu deranjat ca invat.

- Nu iau lecitina sau alte chestii din astea care ar putea ajuta la invatat. Cand imi este somn de pic, atunci ma duc si ma culc cateva minute pana in 20 de minute.

- Fara cafea, cola sau alte neamuri de energizante. Nu de alta, dar pentru ca inveti timp indelungat dai fara sa realizezi in dependenta de cel putin una. Si... de ce sa risti?

Mereu am avut succes remarcabil atunci cand toate s-au indeplinit.

| critikl a răspuns:

Sa fii motivata sa faci acel lucru.Si eu m-am chinuit sa invat pentru scoala de soferi si ca drept dovada ca nu prea eram familiarizat cu invatatu am luat sala din a treia incercare, m-am motivat singur spunandu-mi in gand sa iau permisu si sa plec cat mai departe cu prieteni si asa mai departe, si astfel am invatat.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Prin logica învățării, să te concentrezi asupra ceea ce citești, să înțelegi.
Succes!
Pa, pa.

| MandrilaVasileRadu a răspuns:

Sa inchizi totul:tv, telefon, calculator si sa citesti cu voce tare.
Eu am obiceiul sa ma plimb prin casa cu cartea in mana si sa citesc ca si cum as fi la un discurs big grin

| Luizza1995 a răspuns:

Stai concentrata big grin

| Alin34 a răspuns:

Vrei sa-ti spun, stii cum faci sa inveti asa am facut eu cu o pagina intraga la nenorocita asta de bioo laughing prima data am loat foaia, am loat prima propozitie am repetato, de vreo 10, 20 de ori dupa aceea, am lasat foaia pe spate, si am repetat, asa am facut la fiecare propozitie si asa am invatat, dar trebuie sa ai si ambitie, daca nai, nu faci nimic, gandeste-te ca daca nu inveti poti ramane corigenta, sau foarte grav repetenta!

| Chevyx a răspuns:

Te poate ajuta muzica... muzica de relaxare..muziga orgasmica, stiu ca suna ciudat, dar e super relaxanta...

| diaulk a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

trebuie sa fii cu gandul numai acolo la lectie

| wagenn a răspuns:

Înveți cum îți este ție mai bine, când eram la școala, eu învățam fără nici un fel de sunet, decât sunetul vocii mele.
Camera aerisita, și citești cu voce tare.
Iar gândul îți este numai la lecția respectivă. Succes!

| DidiDenisa01 a răspuns:

Buna in primul rand sa fii odihnita ca daca esti obosit nu mai stii nimica asa paeam si eu si dupa aia sa te concentrezi acolo nu la altceva

| roxanaiasmina202 a răspuns:

Stai intr-un loc cu liniste!