| camy69 a întrebat:

daca am mai mult de 3 absente la laboratoare pot sa fiu exmatriculata?

4 răspunsuri:
| Aniu a răspuns:

Loool. Am 150 de absente si nici un punct la purtare n-am scazut rolling on the floor

| AshWorld a răspuns:

Eventual nu te baga in examenul din sesiune daca esti la facultate. Daca te referi la liceu sau scoala generala, nici vorba!

| camy69 explică (pentru AshWorld):

Sunt la facultate si am 5 sau 6 absente la to\te leboratoarele si o colega mi-a zis ca am fost exmatriculata si nu stiu daca e asa sau nu.

| AshWorld a răspuns (pentru camy69):

Cel mai bine cauta regulamentul facultatii tale (cam toate ti-l ofera la dispozitie pe site-ul lor). Asadar ai cate 5-6 absente per laborator(de la o anumita materie)? Cam dificila situatie. De obicei se mai pot face recuperari, dar slabe sanse, la asa multe laboratoare. Daca nu le promovezi, nu te poate primi in examen, asadar nu promovezi materia. Sa inteleg ca nu doar de la laboratoare ai lipsit tot semestrul? Ma cam tem ca e posibil sa fii exmatriculata in cazul asta. Neparticiparea la vreo activitate didactica din timpul semestrului atrage exmatricularea, mai ales daca nici in sesiune(la examenele materiilor care n-au in componenta laborator) nu obtii ceva puncte de credit prin promovarea unui examen, cam poti fi exmatriculata, da. Imi pare rau. Absenta indelungata te poate aduce la repetarea anului, chiar si la taxa. Asadar zici ca esti la facultate? Pai n-ai prea fost la facultate laughing Scuza-ma ca fac haz de necaz (nu stiu ce motive ai avut pentru aceste absente, asadar daca a fost ceva important sau grav chiar, imi cer scuze), dar o fi facultatea facultativa, dar asta nu inseamna ca doar sesiunea de examene conteaza.