| Amely21 a întrebat:

Dacă eu am dat titularizare pentru învățământ preșcolar, educatoare și anul trecut am lucrat ca educatoare, pot merge anul acesta la clasa pregătitoare dacă eu am dat concurs pentru preșcolar?

8 răspunsuri:
| RaduRobertRO a răspuns:

Din câte știu eu DA, clasa pregătitoare e tot la preșcolari. Sper sa nu ma înșel.

| Amely21 explică (pentru RaduRobertRO):

Clasa pregătitoare intră deja la primar, zic eu...de aceea nu știu

| RaduRobertRO a răspuns (pentru Amely21):

Aveti dreptate, am cautat acum: Ciclul primar este compus din clase de la CP (Clasa pregătitoare) până la CM2 ( clasa a IV-a). Deci mergeti la Inspectorat atunci, ca ei stiu sigur. N-am mai predat din 2000.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Vezi că sunt ședințele publice pentru ocupare de post. Acolo, inspectorul iti spune dacă se poate.
La învățători/educatori nu mă pricep să dau detalii, dar te-ai putea inscrie in aceste grupuri, ori in grupuri asemanatoare, si intrebi membrii grupului.
https://www.facebook.com/groups/191900128868547
https://www.facebook.com/groups/286650215706801

| Amely21 explică (pentru floresdemayo):

Păi pentru educatori a fost deja. Dar eu abia ieri seara am aflat ca se mai eliberează un post, deși eu am luat post deja, în primele sedinte, având notă mai mare. Si nu știu dacă acum pot să schimb postul, și dacă pot să trec la primar. Ca in perioada asta deja se fac contractele.
Multumesc pentru linkuri.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru Amely21):

În cazul acesta, poti alege DOAR in ultima sedință, după ce aleg toti ceilalti. sad Asa scrie in metodologie.
Nu trebuia să te grăbesti.

| Amely21 explică (pentru floresdemayo):

Păi nu am știut de acest post, ieri am auzit că s-ar scoate un post, e unul la mine în sat. Dar e bun și acela ce l-am ales primul, nu e problemă dacă nu o să se poată. Că sunt asigurată și așa, ca nu rămân fără. Dacă nu renunț la el, nu poate să mi-l ia cineva.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru Amely21):

Poți face schimb, dacă chiar vrei. Te duci la următoarea sedință publică si faci schimb cu persoana respectivă, dacă și ea e de acord cu schimbul.