| Tpuuser1234 a întrebat:

Bună! Dacă m-am transferat în clasa a X a (în vacanta de vara) în alta clasa (am schimbat și profilul) și ca nu pot sa ma integrez în noua clasa, pot sa ma transfer din nou în clasa a 10 a pe semestrul 2? Știu ca media din clasa a 9 a conteaza iar în cazul meu media nu e o problema. În cazul acesta sunt curios ce se va intampla cu rubrica mea din catalogul actualei clase, ținând cont ca transferul s-ar face pe semestrul 2. Rubrica mea va fi anulata /închisă? Va mulțumesc anticipat pentru răspunsuri.

18 răspunsuri:
| k0k234234 a răspuns:

Rubrica va fi taiata din catalog

| Violleta2022 a răspuns:

Nu se va accepta un al doiela transfer, ca nu esti la gradinita sa gasesti motive puerile precum: nu-ti place clasa, colegul de banca, sau nu te poti acomoda... de parca ai nevoei sa mergi la scoala, ca sa stai confortabil si sa dormi.
La liceu mergi sa inveti, nu sa fii confortabil si nici sa te acomodezi.

| Tpuuser1234 explică (pentru Violleta2022):

Asa crezi tu? De ce nu s ar accepta? Media o am mai mare decât a ultimul din clasa la care vreau sa ma duc.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Tpuuser1234):

Fiindca nu se fac favoruri la copii inadaptabili.
Este o unitate de invatamant, nu gradinita!

| Tpuuser1234 explică (pentru Violleta2022):

Nu e doar asta. S au mai schimbat din profesorii care erau când am depus eu cererea. Oricum, cred ca depinde de conducerea liceului

| Violleta2022 a răspuns (pentru Tpuuser1234):

Nu ai cum sa te adaptezi intr-o saptamana de scoala, adaptarea se face in primul an, deci ce vrei tu este specific copilaselor de la camine si gradinite, dar acum se presupune ca etsi ditamai baiatul si trebuie sa intelegi ca nu se misca lumea dupa cum visezi tu noaptea
Conducerea liceului decinde conform legilor impuse de Ministerul invatamantului.

| Tpuuser1234 explică (pentru Violleta2022):

Conform legii nu exista o limita la transferuri.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Tpuuser1234):

Conform legii date de Ministerul Invatamantului si Educatiei, transferurile se fac inainte de inceperea anului scolar, dupa ce elevul sustine examenele de diferenta, intruneste media ceruta si in ultima instanta CEREREA este aprobata de Director, daca vrea si are chef. Motive se gasesc mai ales ca tu ai bube in cap si vrei sa te intorci acolo unde ai scuipat odata.

| Tpuuser1234 explică (pentru Violleta2022):

Esti genul ala de persoana... Poate am bube în cap dar sigur nu am pe creier, la fel ca tine.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Tpuuser1234):

Eu sunt genul de om realist si vorbesc din experinta mea de viata.
Am prieteni care sunt profesori si directori si stiu ce spun despre copii cu scame pe creier, care cred ca lor li se cuvine totul, indiferent de lege si restrictii.

| Tpuuser1234 explică (pentru Violleta2022):

Care lege? Care restricții?

| Tpuuser1234 explică (pentru Violleta2022):

Nu am scame sau pretentii sau orice crezi tu. Nu as avea nici o problema sa rămân în clasa dacă câțiva profi nu ar fi destul de duri. Pur și simplu îmi provoacă teama.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Tpuuser1234):

Ma refer la conditiile din legea de transfer, data de Ministerul Invatamantului.
https://lege5.ro/......regulament

https://www.portalinvatamant.ro/......-8494.html

Profesorii nu provoaca teama decat copiilor care nu invata!
Un copil care pune mana si invata, tratand scoala cu seriozitate, nu va avea niciodata probleme cu un profesor, dimpotriva, va fi admirat si notat cu note mari.
Evident ca esti un copil rasfatat care a obtinut ce a vrut in scoala generala, probabil pentru ca parintii plateau profesorii, ca altfel nu se explica hachitele si tantrumul care-l faci acum cu mutatul in alta parte, ca nu-ti place tie de fata unui profesor.

| Tpuuser1234 explică (pentru Violleta2022):

De asta suntem unde suntem. Când tara e plina de oameni ca tine. De la primul răspuns la mesaj ai început sa fi rea. Și crede ma ca nu sunt un copil care nu învață. Oricum, ținând cont ca îmi tot răspunzi de vineri pana azi, cred ca viata ta e foarte palpitanta.

| Tpuuser1234 explică (pentru Violleta2022):

Am citit conditiile din linkul pe care mi l ai atașat, dar tot nu reușesc sa îmi dau seama. Unde scrie ca nu se poate? Unde scrie ceva despre o limita?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Tpuuser1234):

Copilas, eu sunt in occident de 30 de ani, asadar, daca sunteti unde sunteti acum in tara, este pentru ca tu si parintii tai ati votat pe cei care va conduc si continuati sa gasiti portite ca sa faceti lucuri ilegale, cum este chiar transferul asta din rasfat si inadaptabilitate.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Tpuuser1234):

Cat despre LIMITA, uite aici (se pare ca nu ai citit cu atentie toata legea)

"legea 5 Art. 130. -
Elevii din învățământul liceal se pot transfera, păstrând forma de învățământ, astfel:

a) în aceeași unitate de învățământ, de la o clasă la alta cu aceeași specializare, în limita efectivelor de 30 de elevi la clasă;

b) în aceeași unitate de învățământ, de la o filieră la alta, de la un profil la altul, de la o specializare la alta, în limita efectivelor de 30 de elevi la clasă, după promovarea examenelor de diferențe;

c) de la un liceu la altul, respectând filiera, profilul și specializarea, în limita efectivelor de 30 de elevi la clasă, în baza criteriilor prevăzute în prezentul regulament și în regulamentul de ordine interioară al liceului la care solicită transferul;

d) de la un liceu la altul, schimbând specializarea și/sau profilul și/sau filiera, în limita efectivelor de 30 de elevi la clasă, după promovarea examenelor de diferențe, în baza criteriilor prevăzute în regulamentul de ordine interioară al unității de învățământ la care se solicită transferul;

e) de la liceu la școală profesională, în limita efectivelor de 30 de elevi la clasă, după promovarea examenelor de diferențe și recuperarea practicii, în baza criteriilor prevăzute de regulamentul de ordine interioară al unității de învățământ la care se solicită transferul".

f) de la școala profesională la liceu, după încheierea primului an de școală profesională, în limita efectivelor de 30 de elevi la clasă, după promovarea examenelor de diferențe și/cu respectarea condițiilor de medie prevăzute de prezentul regulament"
https://lege5.ro/......regulament

| Tpuuser1234 explică (pentru Violleta2022):

Ma refer la faptul ca nu scrie niciunde de o limita de transferuri. Adică 1, 2, 3 transferuri, nu la numărul de elevi din clasa?‍♂️?‍♂️?‍♂️