| IAmSoDifferent a întrebat:

Eu sunt clasa a 8a si vreau sa intru la liceu la unul dintre profilurile stiinte sociale [ss] sau stiinte ale naturii. insa nu stiu ce sa aleg. asa ca imi poate spune cineva exact: cate ore de mate, geogra, istorie, engleza, etc. sunt si ce face mai exact la toate materiile, ce alte materii se mai adauga. cat mai multe detalii. Raspunsul care ma convinge si pe care il inteleg primeste funda restul vot happy Multumesc! P.S. La fiecare

Răspuns Câştigător
| d3javw a răspuns:

Pai eu is stiinte ale naturi sau bio-chimie clasa a 10-a dar sunt si intensiv engleza.Fac 4 ore de mate, 3 ore de romana, 1 geogra, 2bio, 3 fizica, si la teza dau din romana, mate, si la alegere 2 materii din biologie, chimie si fizica dar eu fiind intensiv dau si la englezabig grinMiei mi place ca am colegi si profesori faini. Oricum e un profil unde trebuei sa iti placa sa inveti. Poti sa devii cineva un medic, biolog, legist, asistent/a sau multe altele dar fara facultate si placerea de a invata nu faci nimic.

4 răspunsuri:
| danthe20 a răspuns:

La stiinte socilale o sa faci doar 2 ore de mate pe saptamana, 4 de romana, 3 de istorie, 3 de limba straina si o sa dai teza la materii precum logica, sociologie, istorie, psihologie, economie, filosofie. la profilul asta nu mai faci din clasa a 11-a chimie, biologie, fizica. la profilul asta nu prea ai teme, doar de citit si invatat, dar nu prea ai ce sa faci dupa - poate fac de istorie, filosofie, stiinte politice
la s. ale naturii faci in special biologie, chimie, fizica, profilul fiind destinat in special, celor care vor sa urmeze medicina, biologie, chimie. faci matematica, dar nu asa de grea ca la mate info.
pe locul intai la munca este mate info, 2 stiinte ale naturii, 3 filologie/socio uman.

sper ca te am lamurit happy

| IAmSoDifferent explică (pentru d3javw):

Imi place mult fizica. si cred ca am sa aleg stiinte ale naturii. oricum am auzis ca nu are legatura liceul cu facultatea. dar prinde mai bine daca te duci la stiinte ale naturii si vrei sa te faci medic sau stiu eu ce. inca ceva daca nu te superi. ai putea sa`mi spui cate putin din ce ai facut tu anul trecut si ce materii ai avut. si la ce era cel mai greu. etc. Iti multumesc :*

| d3javw a răspuns (pentru IAmSoDifferent):

La biologie ce-l mai mult de invatat si chimie si fizica daca-ti place prinzi repede in clasa si inveti foarte repede sincer e un profil destul de greu ca faci detoate dar e bine ca inveti multe si iti dezvolti minteabig grincauta pe google materia pentru clasa a 9-a e destul de diversificata alte intrebaribig grin?

| IAmSoDifferent explică (pentru d3javw):

Iti multumesc :* nu prea imi place biologia. ma rog depinde si de se face. ca de exemplu acum in clasa a 8a e despre mediu sincer imi place mult. Chimia si fizica nu`i o problema la mine mai ales la fizica. :*