| Doru_Denisa_2000 a întrebat:

In ce consta probele de la liceul militar( Bacau)? Sa merg direct la liceul militar, sau dupa ce termin orice liceu sa ma duc?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Din experienta mea de fost militar, nu-ti pierde tineretea pe acolo. Mergi la un liceu de mate-fizica sau ceva asemanator (nu stiinte umaniste) si apoi dai la Academia Militara. Eu am mers la uman si mi-a fost greu dar ma bucur ca n-am facut liceul militar.
https://soldatii.wordpress.com/2013/02/09/proba-sportiva-colegiul-militar/
La toate colegiile militare este la fel:
http://www.colmil-mv.ro/admitere.htm
Si o ultima precizare: in Moldova nu exista decat la Campulung Moldovenesc. In Bacu nu este. Trebuie sa mergi la CMJ in orasul resedinta de judet de care apartii. https://dmru.mapn.ro/app/webroot/fileslib/upload/files/Adrese.pdf
Inscrierea se face pana in Aprilie. Ai cam intarziat anul acesta.

3 răspunsuri:
| andrei20029 a răspuns:

E un traseu utilitar de parcurs și rezistenta, pe urma de le treci o sa dai proba scrisa, la romana și matematica, da, mai bine faci liceul militar deoarece când o sa te duci la academie o sa ajungi la alte grade superioare fata dacă ai face doar academia fără liceu militar

Răspuns utilizator avertizat
Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru andrei20029):

Pe cuvantul tau? Din Academia MIlitara am iesit cu acelasi grad cu care au iesit si colegii mei care aveau Colegiu MIlitar (nu sunt licee). Se iese cu gradul de sublocotenent. Doar la medicina stau in spitalul militar (rezidentiatul) si vin la unitati locotenent.