| alma200033 a întrebat:

Buna! La facultate, de exemplu de asistent medical sau tehnician dentar in programa se mai face și educație fizică?

10 răspunsuri:
| Andreea99911818181 a răspuns:

Dar la ce facultate se face educatie fizica?laughing

| dullcat a răspuns (pentru Andreea99911818181):

In primul an se face la mai multe, chiar daca nu au treaba cu domeniul.

| ReddY25 a răspuns (pentru Andreea99911818181):

Eu am facut timp de doi ani

| ReddY25 a răspuns (pentru dullcat):

Si al doilea în cazul meu

| alma200033 explică (pentru ReddY25):

Și se poate sa refuzi sa nu faci?

| BeingSelfless a răspuns:

Da, aparent am văzut să fie în programă la multe facultăți din România, poate chiar toate, cel puțin 1 an. Depinde de fiecare facultate, dacă sunt sau nu exigenți, dar 90% din cazuri te duci de vreo 3-4 ori, mai mult de prezență, și în ultima zi, în perioada de sesiune, și cam asta e. Sunt unii care țin morțiș să noteze în carnetul de student "admis" cu semnătura lor.

| alma200033 explică (pentru BeingSelfless):

Dar nu cred că trebuie să faci chiar sport nu daca nu vrei, nu? Și la facultate ai doar examene sau și probe orale, ii mai ok decât la liceu?

| BeingSelfless a răspuns (pentru alma200033):

Depinde de universitatea și facultatea respectivă, dacă este mai ușor sau nu, referitor la exigența profesorilor, atât la examene, cât și la cursuri, seminarii și proiecte. Nu este general valabil peste tot. Dar, dacă îți dai interesul, ești atent la lecții, materia devine relativ ușoară. În cazul meu, la mate la UAIC, am fost dezastru, anul trecut, nu mă puteam concentra; iar anul acesta am fost mult mai interesat și atent, și tot am trecut cu un 6, în loc de 3, deși se putea și mai bine, spre 8-9.
Cât despre educația fizică, pot presupune destul de sigur că nu ar fi să faci exerciții fizice sau meciuri de sport, dar măcar stai pe acolo, dai cu mingea, alergi puțin, și cam asta-i... În perioada de sesiune, dacă ți se cere carnetul, cred că va scrie "admis" și o semnătură, nu că va pune note. Cel puțin asta a fost în cazul meu.

| Yaesmin a răspuns:

La facultate se face doar primul an.

| ReddY25 a răspuns (pentru alma200033):

Doar pe baza de scutire