| anyone2013 a întrebat:

Buna la toi! Ce parere aveti despre Republica Moldova si poporul moldovenesc?
Vreti unire cu tara vecina?

Răspuns Câştigător
| 0x11111051 a răspuns:

Dati seama ce zici dalbaiogule.

24 răspunsuri:
| Gekkō a răspuns:

Daaaa happy
Ar fi fain sa fie unite tarile, la urma urmei, tot a noastra a fost

| al3xander a răspuns:

Sincer pe mine nu ma intereseaza. am cunoscut o gramada de moldoveni de peste prut care au zis ca pe ei nu-i intereseaza si rusia e cel mai bun prieten al lor deci de ce m-ar interesa pe mine?

| GoguStrigoi a răspuns:

Moldovenii sunt impartiti in 2 categorii :
Moldoveni destepti si moldoveni prosti.
In proportie de 70%, moldovenii sunt considerati prosti (de aceea sunt bancuri cu moldoveni...etc.) straight face
Sunt foarte putini moldoveni destepti.
Nu vreau nicio unire!
Romania nu se compara cu Moldova.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru GoguStrigoi):

Putem spune același lucru și despre România laughing

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Mie nu îmi plac moldovenii şi nici Republica Moldova însă apreciez ţara pentru dulciurile produsele excelente care în România nu se găsesc. Nu aş vrea să aibă loc nicio unire.

Pa-pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nu as fi de acord in momentul actoal...
Economia Republici Moldova este mult mai jos ca ar Romaniei, ceea ce ar insemna o presiune mai mare pe bugetul Romaniei si o scadere a economiei nationale...

| Agalloch a răspuns:

Nu, n-aş vrea.

| LittleHobbitLover a răspuns:

Mie îmi plac doar dulciurile de acolo. Dacă ne-am uni am avea și noi așa bunătăți! happy
Numai bine!

| Rockefeller a răspuns:

Nu vrem unire...

| VladGH a răspuns:

Este imposibila aceasta unire, dar eu de ex. as vrea. Sunt satul de rusii astia si de limba lor, vreau sa imi vorbesc limba mea proprie. Pacat, sunt o multime de moldoveni care sustin rusii la noi in tara. Deja mii greata de toti porcii astia de rusi. In Romania sunt o multime de tigani (romi) care distrug imaginea tarii. Nu vreau unirea cu Romania pentru ca daca se face unirea, moldovenii ramin fara lucru ca-ci romanii vor ocupa posturile superioare, iar moldovenii vor ramine la sapa.

| alessia5158 a răspuns:

Daca voi, romanii de dincolo de Prut, va autointitulati "popor moldovenesc" inseamna ca va considerati o natie aparte, distincta, fara nicio legatura cu poporul roman. In nicio carte sau tratat de istorie a Romaniei, mai vechi sau mai nou, nu se folosesc termeni gen "popor moldovenesc", popor muntenesc", popor ardelenesc".
Mai mult, un alt argument in sprijinul ideii ca va considerati o natie/popor distinct este limba oficiala declarata : limba moldoveneasca!

In privinta unirii, momentul istoric oportun a trecut! ---voi n-ati cerut, noi prea reticenti de frica rusilor.

| Northern a răspuns:

Niciodata nu se va intampla acest lucru!

| KateMiddleton a răspuns:

Ce sa spun! Majoritatea moldovenilor au o cultura generala de nivelul zero.Republica Moldova-ei bine, se duce de rapa, o saracie totala.
Nu poate fi vorba de nici o unire, ar muri ambele popoare!

| anyone2013 explică (pentru anonim_4396):

Sint de acord

| anyone2013 explică (pentru KateMiddleton):

Ce stii tu de cultura in RM,nici nu ai vazut ce traditii,obiceiuri sint aici,da,tara e saraca doar din cauza unot oameni care stau la putere, dar oamnenii de aici au valori pe care nu le gasesti in nici un popor, si sa va amintesc la toti, Stefan cel Mare a fost domn al MOldovei, si noi sintem moldoveni

| IulianaTurcan a răspuns (pentru anyone2013):

Sa inteleg ca tu esti din RM ca sa stii aceasta KateMiddleton e din Moldova o cunosc si vad pentru prima data in viaţă o persoana carei sa nu-i placa ţara parca vede numai partea rea mai ales cu ştirile astea tot raul îl arată eu de ex orcit de groaznica at fii ţara e oricum ţara mea şi văd doar cel mai bun nu ca altii

| anyone2013 explică (pentru IulianaTurcan):

Romania e frumoasa,foarte frumoaa si cu multe locuri pitoresti,dar moldovenii doresc independenta,si asta ea, da ei nu iubesc romanii, dar asta e, voi doar nu iubiri rusii, si?

| anyone2013 explică (pentru GoguStrigoi):

Moldovenii nu sint prosti, eu nu am auzit nici un banc despre moldoveni, si nu ai niciun drept sa vorbesti despre acest popor ca in proportie de 70 % sint prosti.

| GoguStrigoi a răspuns (pentru anyone2013):

Vorbeste cu "U", nu cu "I"...
Aici e TPU, nu Republica Moldova... tongue
Nimeni nu vrea unire cu nimeni!

| anyone2013 explică (pentru GoguStrigoi):

Eu scriu cum sint invatata la scoala de profesoara si nu ascult pe altcineva

| ValentinCN a răspuns:

Iata insa marea problema care incurca unirii -- http://drept-md.com/moldova-news-in-limba-romana-sau-limba-rusa/ rusii

| ValentinCN a răspuns:

Iata un articol pe aceasta tema http://drept-md.com/despre-republica-moldova/

| Wordofthat999999 a răspuns (pentru GoguStrigoi):

Like

| Wordofthat999999 a răspuns (pentru anyone2013):

Sint laughing