| BorAdriana a întrebat:

Bunăm mă numesc Adriana din România, mamă unei fetițe de aproape 15ani face în decembrie. Sunt în Belgia din 2006. Am hotărât să revenim acasă in România definitiv. Aici în Belgia fetița mea este înscrisă în sistemul de învățământ belgian. Acum este în anul 2 la2S MAW E la COLEGIUL SINT ALOYSIUS GEEL. Asi dori să vă întreb cu anii de studiu de până acum din Belgia în România este acceptată diploma și la ce nivel? Se poate transfera direct la un liceu de profil în România sau trebuie evaluarea ei și în ROMÂNIA? Multumesc anticipat.

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Sophieka a răspuns:

Luati legatura cu liceele din Romania unde ati dori sa optati pentru ca fiica sa mearga.
De ce vreti sa va intoarceti? Nu este bine acolo?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cu actele de plecare de la ea din liceul de acolo, faci traduceri legalizate și le trimiși la ministerul învățâmântului de aici și ei decid.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Acest lucru trebuie sa il aflati de la secretariatul scolii liceului unde ea va fi inscrisa in România, numai ei stiu legea invațămintului din România

| BorAdriana explică (pentru Sophieka):

Nu prea. văd multă discriminare între copii de aici și nu numai. Am incercat și eu în nenumărate rânduri a-mi continua studiile AICI si mi.au fost închise uși de cei DIN VDAB ÎN CARE AM CREZUT. DECI FĂRĂ soț de izbânda de aceea am avut curajul de a lua această decizie una deosebit de grea. Am avut parte AICI în Belgia numai de discriminare de ce nu prea inteleg. Stăm într-o zonă Flamandă în care studiile mele nu au fost luate în considerare și în 2015 m.au băgat în aceeași grup cu ce-i care cautau azil aici e articolul 60 în care te integrează în câmpul muncii dacă nu ai școală. DECI AM crescut și mi-am dat seama singură fără sprijinul nimănui că AM fost învățată numai de rău nimic bun. SPER din tot sufletul să mă înțeleagă cineva și să luăm decizia corectă. DAR până acum în Belgia diploma de home manager care o am acum nu mi-e de folos și AM m-ai incercat dar fără să razbesc în sistemul de învățământ belgian. Mi-au fost închise uși de cei de AICI.M-am și îmbolnăvit de hernie de disc și lombar plus o artrita care nu nu o mai pot controla aici în Belgia.Cu stimă și respect Adriana Bor din Bistrița Năsăud.