| Gherca_Elisa_Madalina_1997 a întrebat:

Buna...Ma numesc Madalina.
Sunt in clasa a VIII-a si nu m am decis inca la ce liceu sa ma duc; ori la Roman,ori la Bacau. Vreau la filologie,sau la stiinte sociale,dar nici asta nu am decis. Daca ma duc la Bacau, as vrea sa stau la camin, dar nu prea cunosc camine mai ingrijite. Ajutati ma cu un sfat daca puteti. Va multumesc!

8 răspunsuri:
| Rührselig a răspuns:

Părerea mea e să te duci la roman, condiţiile în căminele din românia la liceu mai ales, sunt jalnice! Crede-mă nu ai vrea să stai într-un cămin de liceu.

| Gherca_Elisa_Madalina_1997 explică (pentru Rührselig):

Multumesc pentru sfat, o sa tin cont de el!

| GoldandSilver a răspuns:

Iti recomand filologie daca iti place romana si limbile straine(engleza,franceza sau ce limba inveti tu si latina).Dar daca iti place mai mult geografia, istoria si disciplinele socio-umane(logica, psihologie, economie, sociologie, filosofie)iti recomand stiinte sociale.Mie imi place stiinte sociale pentru ca mi se pare ca ai mai multe oportunitati de urmat. Funda?

| Gherca_Elisa_Madalina_1997 explică (pentru GoldandSilver):

Poatewinking...ma mai gandesc!

| Gherca_Elisa_Madalina_1997 explică (pentru GoldandSilver):

Mi ai putea da mai multe detalii despre fiecare in parte, si care este diferenta dintre ele? happy

| ForevărTughedăr69 a răspuns:

Du-te la Roman. Si eu stau intr-un camin si nu e foarte convenabil.
Eu sunt la stiinte sociale si dupa un semestru pot spune ca e alegerea potrivita. E un fel de combinatie intre real si uman (faci 2 ore de mate pana in clasa a XII-a ).La filologie nu mai faci mate din clasa a XI-a, in schimb vei face 3-4 ore de latina pe saptamana (nu ai vrea asta smug ). Acum depinde de ce iti place tie. Iti mai pot spune ca disciplinele socio-umane (logica, psihologia etc ) nu sunt foarte grele, si se iau cele mai mari note la bac.
Succes!

| Skyglory95 a răspuns:

Parerea mea e ca nu e viata mi frumoasa ca aia de la camin.insa poti intreba prieteni de-ai tai care stau la camin si sa vezi ce parere au ei despre acel camin.iar ca profil trebuie sa faci ceea ce iti place, nu ce vor parintii sau prietenii!

| GoldandSilver a răspuns:

La filo sau la st.soc in clasa a 9-a si a 10-a nu exista nicio diferenta. Dintr-a 11-a exista diferente.Te ajuta site-ul:
http://cnprsv.ro/? page_id=28#ss
http://www.cnpr.warpnet.ro/romana/filologie.htm
Teze:la filo:latina, romana, o limba straina dintre fr si eng, istorie sau geo la alegere. la st.soc:socio-umane,romana,o limba straina, istorie sau geo. Funda?