| SugarAndSpice a întrebat:

Ma puteti ajuta cu o traducere ( din limba franceza )? Am de facut un bilet unei piese de teatru si nu stiu cum sa o traduc in franceza (am facut-o in romana ). Suna cam asa :
Intr-o lună minunată, cea a îndragostitilor, Teatru Cherry vă invită să vizionaţi una dintre cele mai cunoscute opere de teatru, Romeo si Julieta.
Si cam asta ar fi tot. Multumesc. ( Cu google-ul translate nu ma prea impac si nu am dictionar.)

6 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Chestia asta a ta e in romana? De care romana? Ce-i aia "opera de teatru"?
Cand ai de facut asa ceva, nu faci in romana si apoi traduci. Faci direct in limba straina, pentru ca topica din romana nu-i tot aia cu cea din franceza. De-aia va suna traducerile de parca ar fi facute cu fundul, nu cu capul.

| Shatzie a răspuns:

Ce-i ala "bilet unei piese de teatru"? Si, din ce limba ai tradus tu aici in "romana"?
Vad ca astia care ti-au raspuns, au folosit Google translate. Se vede dupa cat de agramate sunt traducerile. Dar, lasa ca si "romana" ta e de balta rau de tot.
In romana, ar trebui sa sune cam asa: Intr-o luna minunata, cea a indragostitilor, Teatrul Cherry va invita sa vizionati una dintre cele mai cunoscute piese de teatru: Romeo si Julieta.
In franceza, ar suna cam: Dans un mois merveilleux, celui des amoureux, le Théâtre Cherry vous invite à voir l'une des plus connues pièces de théâtre: Roméo et Juliette.

| AliceInMordor a răspuns:

Dans un merveilleux mois, les amoureux, Cherry Théâtre vous invite à regarder l'une des œuvres les plus populaires du théâtre, de Roméo et Juliette.

| anonnimaeu a răspuns:

Dans un merveilleux mois, les amoureux, Cherry Théâtre vous invite à regarder l'une des œuvres les plus populaires du théâtre, de Roméo et Juliette. e cea mai buna traucere! fundita?

| LiGaCoRnVEVO a răspuns:

Foloseste traduno.md!big grinlaughing

| nik1 a răspuns:

Dans un merveilleux mois, les amoureux, Cherry Théâtre vous invite à regarder l'une des œuvres les plus populaires du théâtre, de Roméo et Juliette