| KTyy a întrebat:

Buna,ma va asculta marti-a asta la matematica si nu sunt buna deloc sad.Am o problema de genul: Un triunghi echilateral si un patrat au fiecare perimetrul de 24 cm.Raportul ariilor este egal cu...
Cum sa rezolv exercitii de genu? Vreau urgent niste raspunsuri, la cel mai bun raspuns dau funda.Mersi.puppy dog eyes

Răspuns Câştigător
| GabrielaS13 a răspuns:

Iti pot da numai pentru patrat pentru ca la triunghi nu am invatat inca.In fine:
Perimetrul patratului=4 laturi=24 cm
Latura patrat= 24 cm: 4= 6 cm
Aria patratului= latura la a 2
Aria patratului= 6cm la a 2= 6x6=36 cm

4 răspunsuri:
| fanmichaeljackson a răspuns:

Pai stii ca aria unui triunghi este baza ori inaltimea totul pe 2 adica: (b*h)/2 sau pentru triunghiul echilateral: latura triunghiului la patrat inmultit cu radical din 3 totul supra 4, iar aria patratului este latura la patrat(la a doua) sau L*L; si stii ca perimetrul tr. echilateral este 3l, iar perimetrul patratului este 4L, de aici rezulta fiecare latura, latura triunghiului l este 8, iar latura patratului L este 6, pe urma aflii ariile cu formulele pe care ti le-am dat mai sus si apoi faci raportul lor: aria triunghiului echilateral o sa fie 16 radical din 3, iar cea a patratului o sa fie 36, si apoi faci raportul: (16 radical din 3)/36 care o sa fie egal (4 radical din 3)/9. Sper ca te-am ajutat. Funda?

| Azurry a răspuns:

Păi mai uite-te o dată peste lecțiile de geometrie din trecut. Noi cu ce crezi că te putem ajuta? straight face

| KTyy explică (pentru GabrielaS13):

Mersiiiii! :*

| GabrielaS13 a răspuns (pentru KTyy):

Mersi pentru. fundawinking