| Adlai a întrebat:

Buna seara lume!

Am și eu o întrebări legat de chimie și producție.

Mi-a venit de curând, o curiozitate de a afla cum sa fac o matriță, sau din ce sa fac o matriță care sa fie rezistența numai pentru metale. Atuncea când vreau sa topesc orice metal si apoi sa turn topitura in matriță, aceasta matriță sa nu se intample nimic, de cât sa de-a forma.

Ma tot întrebam ce materiale îmi trebuie, sau dacă e posibil sa fac așa ceva. Pe internet, unii zic ca îmi trebuie materialul ăla din care se face ghipsul. Ei, eu nu cred in așa ceva pentru ca e riscant. Și ma gândeam ca trebuie ceva foarte rezistent. Dar nu-s tiu ce, nu stiu dacă e posibil. Și ma gândeam dacă voi mi-ați putea zice dacă e posibil de a crea o matriță cu mâna ta, și dacă da, cum se face.

Știe careva sa-mi răspundă și mie la întrebarea asta? Tot încerc sa aflu, dar nu-mi iese. Nu-mi da ceea ce caut. Ca vreau sa creez o matriță adunat din materiale care se pot găsi prin malluri și magazine. Știți ce vreau sa zic? Adică sa fac ceva creativ. Și in plus, am văzut pe un american ca a transformat un simplu microunde, intr-un microunde cu abilitate de a topi orice metal fără probleme, și as vrea ca in viitor sa încerc sa fac și eu așa.

Și dacă mi-a iesit, am de gând sa fac multe lucruri creative și satisfăcătoare. Ca am multe idei pe care as vrea sa le pun in practica. Dar asta numai in viitor, poate îndepărtat.

Dau funda! Serios vorbesc.

Răspuns Câştigător
| gratargratar a răspuns:

Ai nevoie de :

1. 300 g nisip de siliciu
2. 200 g de lut

Procedura:
1. Amesteci cele doua materiale in stare uscata
2. Pui apa si modelezi in forma de recipient
3. Dupa ce s-a uscat, construiesti un cuptor pentru a-l incalzi si a scapa de impuritati. Pentru aceasta ai nevoie de carbuni, un cilindru de metal, o teava de metal si un uscator de par.
Pui recipientul (adica creuzetul pe care l-ai modelat cu mainile tale) in cilindrul de metal. Apoi de jur imprejur. pana la gura creuzetului, pui carbuni. Dedesubt lasi un loc pentru teava de metal.
Dai drumul la foc, si cand carbunii devin rosii, dai drumul la uscatorul de par pe la capatul celalalt al tevii, incat aerul sa ajunga sub cuptorul improvizat. Lasi astfel sa functioneze totul vreme de o ora. Dupa aia lasi focul sa se stinga de la sine si astepti o zi pentru a se raci totul.

Daca iti iese creuzetul fisurat, trebuie sa o iei de la inceput.

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

1. Topirea in cuptorul de microunde "transformat" este imposibila. Are putere prea mica si prima data se topeste... aparatul de microunde. Din acest motiv este interzisa introducerea obiectelor metalice in cuptorul de microunde care functioneaza.

2. Diferite tipuri de metale se topesc la temperaturi diferite. Unele metale au temperatura de topire chiar sub temperatura de topire a ghetii (de exemplu Mercurul, Hg), alte metale insa au temperatura foarte ridicata, de cateva mii de grade (de exemplu Wolfram-ul).
In functie de temperatura de topire si marimea obiectelor de turnat, formele de turnare (asa se numesc, nu matrite happy ) se fac din diferite materiale si cu diferite tehnologii.
De exemplu, plumbul, cositorul, aluminiu, argintul etc. au temperatura de topire de doar cateva sute de grade, se pot topi repede. La aceste metale se pot face forme chiar si din hartie, ghips sau alte metale cu temperatura de topire mai ridicat (de exemplu din fier).

Laturnarea fierului, cuprului, bronzurilor etc. se fac forme de turnare din nisip, lut, bachelita sau alte materiale care rezista temperaturii ridicate de topire.

| Adlai explică (pentru Bula):

Pai și cum explici ca un american a reușit sa transforme propriul sau cuptor de microunde intr-un cuptor capabil de a topi orice metal fără probleme? Uite de unde m-am inspirat:

https://www.youtube.com/watch?v=vWIcJ3I0ozY

| Adlai explică (pentru gratargratar):

Și Lutul unde fac rost? Se poate găsi in malluri?

| Adlai explică (pentru gratargratar):

In ca o întrebare. Cum se numeste acel lucru in care oamenii pun metale in acel lucru, și apoi bag in cuptor pentru topire? Și din ce se face aia?

Bula
| Bula a răspuns (pentru Adlai):

Cuptorul din film doar A FOST de microunde. tongue
S-au scos toate componentele de microunde si s-au montat 4 rezistente, care incalzesc cu radiatii infrarosii. A ramas doar cutia metalica.

"Acel lucru in care oamenii pun metale" se numeste "CREUZET" si poate fi din ceramica sau portelan, dar si din fier (pentru metale cu temperatura mica de topire).

| Adlai explică (pentru gratargratar):

Multumesc mult!

| Adlai explică (pentru Bula):

Si exista materiale simple in care pot sa creez un creuzet in așa fel in cât, atunci când vreau sa topesc, orice metal și când torn topitura in creuzet, acel creuzet sa nu te ardă când îl atingi. Este posibil de așa ceva? Și dacă da, ce materiale simple îmi trebuie pentru construirea creuzetului pe care l-am descris?

Bula
| Bula a răspuns (pentru Adlai):

Intai trebuie sa inveti ca FOCUL ARDE.
Cu topirea si turnarea metalelor nu-i de joaca, itai trebuie sa inveti regulile PCI, protectia muncii si tehnologia.
In caz contrar, daca te apuci dupa smecherii de pe Youtube sau dupa ureche, risti sa patesti ca cei de la Colectiv.