| DianaDidi95 a întrebat:

happy Maine am simularea la mate' si acum rezolv niste teste dintr-o culegere. Am tot intalnit probleme de acest gen :

" Un pix si o carte costa 10 lei. Cartea si un caiet costa 9 lei. Si un caiet+un pix costa 5 lei. Ce pret are cartea? "

Poate cineva sa-mi explice cum se rezolva, va rog?
P.S. : Nu e..rezolvarea unei teme. Pur si simplu nu-mi mai amintesc cum se redacteaza o astfel de problema. Multumesc frumos. :*

Răspuns Câştigător
| diskjocket a răspuns:

A=pix
b=carte
c=caiet
a+b=10
b+c=9
a+c=5
le aduni si iti da:
2a+2b+2c=24/:2
a+b+c=12
a+c=5, inlocuiesti
5+b=12
b=7

6 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Da,da...Nu e tema!
Am sa-ti raspund eu, partial, ca sa te invat.
Este o ecuatie cu trei necunoscute.
Pixul = x
Cartea =y
Caietul = z
Si acum faci ceea ce se spune in problema:
x +y = 10 lei
y + z = 9
z + x = 5
Mai departe trebuie sa stii ce sa faci! Trebuie sa rezolvi ecuatiile.

| Mihaela1964 a răspuns:

Notam cu x-pretul pixului, cu y-pretul cartii, cu z pretul caietului.
Obtinemlove struck+y=10
y+z=9
z+x=5
Scadem din prima ecuatie pe cea de-a doualove struck+y-y-z=10=9
x-z=1
stim ca z+x=5
adunadu-lelove struck-z+z+x=1+5
deci:2x=6, x=3
introcucem in celelalte ecuatii si obtinem e rand:y=7 si z=2
Sper c-am fost explicita.

Elianna
| Elianna a răspuns (pentru diskjocket):

Ai grija ca si cei care raspund la teme pot fi suspendati! Nu da mura-n gura raspunsul puturosului! Ajuta-l doar s-o ia pe calea cea buna!

| AnyaAnita a răspuns:

Pix+carte=10 lei => carte = 10 - pix;
carte + caiet = 9 lei => carte = 9 - caiet;
Din cele 2 ecuatii rezulta:
10 - pix = 9 - caiet;
10 - 9 = pix - caiet;
pix - caiet = 1 leu;
Dar stim ca pix + caiet = 5 lei;
Din ultimele 2 ecuatii =>

2 pix = 6 => pix = 3;
Revenim la carte = 10 -pix =>
carte = 10 - 3
=> carte = 7 lei.

| DianaDidi95 explică (pentru Elianna):

Scuza-ma! Daca am cerut ajutorul in redactarea unei probleme nu inseamna ca-s puturoasa. straight face Si chiar nu e tema. Dar nu-ti cer sa ma crezi si nu incerc sa te conving de nimic. Multumesc frumos. happy

Elianna
| Elianna a răspuns (pentru DianaDidi95):

Poate ca tu nu esti puturoasa! Dar sunt cu sutele aici care asteapta mura in gura sa le faci tema!
Si temele, fie ca ceri rezolvarea lor fie ca le rezolvi tu total, sunt motiv de suspendare a contului. Este suficient ca oricine sa raporteze! Eu sau alti 100.000 de useri!