| emipenet a întrebat:

Buna Seara TPU! Am o intrebare, de cate ori e nevoie, pentru un om normal, sa citeasca un text ca sa il memoreze? dar sa il memoreze cuvant cu cuvant.
Dau funda!
P.S. Nu am stiut la ce categorie ar merge aceasta intrebare!

10 răspunsuri:
| Yuoia a răspuns:

Depinde de om si cat se concentreaza.
Unii retin la a doua citire. Altii, ca mine, nici la a treizecea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi memoria funcționează pe bază de emoții, poți să repeți de 1000 de ori dacă tu crezi că nu ai nevoie de acea informație

| Februar30 a răspuns:

Depinde de om si de text... daca e scriitor si citeste o poezie o memoreaza mai repede. Daca citeste o teorema la mate, o memoreaza mai greu.

| Anuket a răspuns:

O pagină A4 ia jumătate de oră memorând propoziție cu propoziție. De citit, trebuie să înțelegi textul și poate dura mai puțin, dar trebuie să știi să reformulezi pentru că nu ai cum să memorezi mot a mot.

| emipenet explică (pentru Anuket):

Jumatate de ora? nu e rau, ca am de invatat aproape o pagina pe maine la geografie, si eram curios de cate ori sa o citesc ca sa o memorez happy

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de memoria si concentrarea fiecarei persoane.
Poti citi odata si poti memora, daca te focusezi si intelegi logic ce ai citit, retii usor si rapid.

| Anuket a răspuns (pentru emipenet):

Dacă iei un ceai, lași telefonul, te uiți pe geam sau te miști prin cameră înveți aproape tot. Succes! La geografie așa e, sunt termeni, nume de memorat. Ia culori și subliniază ce e diferit, învață prin asocieri, cu harta în față dacă e nevoie și de aceea că se reține și poziția pe hartă și e mai ușor.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Februar30):

Eu aș zice fix pe dos. Mi se pare mult mai ușor de memorat un text clar, care transmite un mesaj logic folosindu-se un limbaj uzual decât un text de multe ori ambiguu, cu posibile arhaisme/regionalisme și cu fel de fel de figuri de stil.

| Februar30 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Da... poate nu a fost bun exemplul. ziceam ca tine de interesul fiecaruia pentru textul citit.

| Feri5 a răspuns:

Hey! Eu îți propun următoarele lucruri:
- alcătuiește, înainte de a citi textul, niște întrebări, ale căror răspunsuri se găsesc în text
- citește textul cu maximă atenție de minimum 5 ori
- răspunde la întrebările formulate, fără să te uiți pe foaie
- dacă ți-ai făcut o idee și știi să răspunzi la toate întrebările pe care le-ai formulat, mai citește încă odată textul, de minimum 2 ori
- caută pe internet teste cu așa ceva (adică cu materia pe care o înveți) și rezolvă-le
- dacă ai reușit și la ele, fă o pauză de 3 ore
- caută alte întrebări sau fă înainte de pauză alte întrebări
- revino după cele 3 ore și încearcă să răspunzi din nou
- dacă știi, poți fi liniștit, dacă nu, mai citește încă odată textul, dar cu multă, multă atenție de minimum 10 ori și încearcă să faci exerciții. Aceasta este cea mai bună metodă de a învăța, de a nu memora lucrurile mecanic, ci logic. Sper că te-am ajutat!