| doolby a întrebat:

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu cateva informatii!

Ce facultati de kinetoterapie sau cu aceasta specializare sunt in tara? cum se intra? ce trebuie? ce medii? si cat poate castiga un kinetoterapeut? ce program are? Multumesc mult!

3 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Kinetoterapia se poate face in cadrul Facultatii de Medicina sau a Facultatii de Sport. In ambele cazuri se da un test grila din Anatomia de cls.a XI-a. In plus, la Facultatea de sport se da si proba sportiva impusa, eliminatorie. De stiu, admiterea se face pe baza unei medii generale calculate pe baza notei la testul grila si 50% media la BAC, dar poti intra pe site-ul facultatilor de sport si medicina din orasul pe care-l doresti si sa vezi exact conditiile lor de admitere pentru. anul acesta. Cat despre programul si salariul unui kinetoterapeut, acestea variaza de la un loc la altul de munca, de la stat si privat.

| doolby explică (pentru Corina):

In cadrul facultatii de medicina. la care te-ai referit ca am cautat la umf tg mujres si nu am gasit, iar testul este unul singur doar din biologie? am vazut ca probele de sport erau pentru ed fizica si sport nu si la kinetoterapie si unde ai gasit tu procentele de 50 si 50% ca eu nu am gasit nimic despre asta! mersi mult

| Corina a răspuns (pentru doolby):

In cadrul UMF Iasi exista si specializarea Balneo-fiziokinetoterapie si recuperare. Intrucat ma interesa pentru baiatul meu aceasta specializare, am cautat in vara si m-am documentat. Uite site-ul pe care trebuie sa cauti. S-ar putea insa ca datele din vara sa le fi sters, totusi insista si cauta la modalitatea de admitere.
http://www.umfiasi.ro/sites/admitere/Pagini/Default.aspx
Cat despre Facultatea de Sport tot din Iasi, uite aici te poti documenta.
http://www.sport.uaic.ro/admitere-an1.html