| anonim_4396 a întrebat:

Sunt anul 1 la facultate si nu prea am inteles cum sta treaba cu repetarea anului. Care sunt cauzele repetarii anului? Daca ai mai mult de 3 restante pe semestru se repeta sau cum e?

9 răspunsuri:
| iulien a răspuns:

Ca sa treci anul trebuie sa ai nr de credite necesare. de exemplu un curs poate sa aiba 5 credite (depinde de facultate) si altul 3 credite. poti sa ai 4 restante daca materile la care ai creditele sunt foarte putine si deja ai facut nr de credite necesare. du-te la secretariat si afla cate credite are fiecare materie si care este nr de cretite pe care trebuie sa il ai pentru a promova si incearca sa te axezi cel mai mult pe cele cu credite cele mai multe...

| CuriousStuff a răspuns:

Cum a zis si persoana de mai sus, trebuie sa-ti faci numarul de credite, daca ai 60 de credite pe an trebuie sa faci cel putin 40, daca nu faci 40 de credite (semestrul1+2) repeti anul. Daca faci 41 il treci dar trebuie sa dai anul viitor examenele.
Creditele difera la fiecare materie, unele au mai multe, altele mai putine, in exemplul meu, poti sa pici 9 examene de 2 credite si tot sa treci anul sau doar 3 examene de 5 credite.
In anul 1 nu se repeta, trebuie sa dai din nou admiterea si o iei de la 0, doar din anul 2 se repeta anul.
Oricum la majoritatea facultatilor poti sa dai de 3 ori acelasi examen (bineinteles alte variante) Sesiune->restanta->reexaminare (posibil si rereexaminare), asa ca e destul de "greu" sa ramai cu restanta de pe un an pe altul.

| Omis a răspuns (pentru CuriousStuff):

M-am uitat acum pe fisa pe care am completat-o in prima zi de faculta si scrie ca trebuie sa am minim 60 de credite pe an ca sa trec, iar pe semestru minim 30. Dar daca o materie are 5 credite, iar eu iau nota 5 la examen, tot 5 credite mi se pun, nu?

| CuriousStuff a răspuns (pentru Omis):

Da, daca ti-ai luat examenul iei numarul maxim de credite. Pe urma mai exista un sistem care iti calculeaza o medie cu ajutorul creditelor, media cea mai importanta de la facultate se calculeaza cu ajutorul creditelor. Daca iei 5 si materia are 5 credite ai 25 de puncte, daca iei 10 ai 50 de puncte. De punctele astea se tine cont cand se face lista cu bugetarii. Astfel, o materie cu mai multe credite trage mai tare media (in sus sau in jos) decat o materie cu mai putine credite.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Omis):

Trebuie sa ai MINIM 60 sau 60 sunt in total? 60 din cate? Cate credite ai pe an?

| AFR81 a răspuns (pentru Omis):

30 de credite pe semestru si 60 pe an e valoarea maxima. In general, trebuie sa ai peste jumatate, 31 adica, ca sa treci anul 1. Dupa aceea, in anul 2, 91, dar asta e deja alta poveste. Mai intreaba si tu seful clasei sau secretara sau profesorul indrumator.

| Omis a răspuns (pentru CuriousStuff):

Am calculat creditele de la fiecare materie, pe semestrul 1 mi-au iesit 31, iar pe semestrul 2, 33, deci in total 64.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Omis):

Nu cred ca ai calculat bine, de obicei sunt 60 de credite, la mine la facultate mi se pare ca trebuie sa ai peste 45 de credite pe an ca sa treci anul, dar nu s-a pus niciodata problema de "a nu trece anul" chiar daca e o facultate destul de grea, pana la urma tot mai iei din examene in restante si rere-uri...

| Omis a răspuns (pentru CuriousStuff):

Ba da, am calculat foarte bine