| Cjsjsjshhdhshaja a întrebat:

Buna! Sunt clasa a 10-a pe științe ale naturii si vreau sa merg spre facultatea medicina dar nu sunt singura pe mine ca voi reuși…. materia o înțeleg la biologie, la chimie e mai greu la probleme dar as putea sa ma descurc si cu ea. Ma gândesc sa fac o postliceala din cauza gândurilor ca nu voi reuși cu facultatea…pentru cei ce ați trecut prin asta, ce ma sfătuiți?
(Știu ca am timp sa ma decid si ca sunt abia clasa a 10-a dar timpul trece greu si vreau sa fiu pregătită)
Postliceala e mai ușoară decât facultatea? Merită sa nu încerc la facultate si sa merg direct spre postliceala?

9 răspunsuri:
| Eireann a răspuns:

Daca te referi la medicina generala - asta este numai facultate- o facultate grea si solicitanta.
Asiatenta medicala - asta este si facultate (4 ani) si postliceala (3 ani). Din ce am auzit facutatea are o parte teoretica mai "stufoasa" si riguroasa decat postliceala.
Niciuna nu este usoara - nici ca studii dar nici ca meseria pe care urmeaza sa o faci.

| Violleta2022 a răspuns:

Chimia este obiect de baza la facultate de medicina si daca nu o cunsoti foarte bine sau nu o intelegi, atunci nu pierde timpul cu o facultate unde nu ai sanse, fiindca acolo merg doar copii foarte bine pregatiti si concurenta este foarte mare.
Focuseaza-te pe o prefesioanala de "asistent medical generalist" care este de 3 ani dupa terminarea liceului si luarea BAC-ului.

| Cjsjsjshhdhshaja explică (pentru Eireann):

Nu ma refeream la medicina generala și mersi de răspuns.

| Cjsjsjshhdhshaja explică (pentru Violleta2022):

Da, cred ca așa o sa fac. Mulțumesc!

| 120bulevard a răspuns:

Daca altii de la uman reusesc intr-un an, 2, sa recupereze toata chimia pierduta in liceu ca apoi sa dea la medicina, pe tine ce te impiedica sa nu o faci avand in vedere ca ai un profil care te avantajeaza? Te duci faci meditatii, inveti, tragi tare, sa iei nota mare la bac, ca apoi sa dai la medicina, nu faci nicio postliceala.

| Nirvanaaa a răspuns:

Eu am picat o data și acum am intrat la medicina. Și da, nu eram as la fizica (proba a doua), dar am prins și buget, deci este posibil. Ce vreau sa zic e ca totul tine de psihic. Dacă pornești cu ideea ca nu poți, atunci nu vei reuși. Dacă ai încredere ca se poate, atunci va fi mai ușor. Toți invata pentru examenul asta, diferența o face modul prin care își gestionează fiecare emoțiile. In facultate o sa tot ai îndoieli dacă e asta cu adevarat pentru tine, dar sunt trecătoare, nu trebuie sa le iei in seama.
Dacă intelegi biologia e in regula. Trage tare pe ea. Nu știu la ce centru îți dorești, dar știu ca biologia are pondere mai mare întotdeauna. Chimia e frumoasa. Invata bine teoria, stiuta la perfecție, apoi sa stii sa faci izomeri și de abia apoi problemele. La examen problemele sunt ultimele întotdeauna pentru ca iau mult timp. Dacă te blochezi, te panichezi și nu mai faci nimic, de asta se lasă ultimele. Exista un pattern specific al lor. Sa stii bine reacțiile și doua trei formule tipice ( cum ar fi cele de puritate, randament) ca restul e matematica. Ai doi ani. E timp suficient. Nu e multă materie cum pare, te obișnuiește de acum ca in facultate va fi mai mult. laughing
Despre postliceala nu știu ce sa îți zic ca nu m-am interesat vreodată de ea.
Succes!

| Cjsjsjshhdhshaja explică (pentru Nirvanaaa):

Mersi mult de răspuns!

| Cjsjsjshhdhshaja explică (pentru 120bulevard):

N am încredere in propriile puteri, nu știu dacă o sa fac fața.

| 120bulevard a răspuns (pentru Cjsjsjshhdhshaja):

Nicaieri nu-i usor sa stii, oriunde o sa ai de tras, asa ca fa o decizie spre binele tau