| zooooza a întrebat:

Sunt in clasa a 5-a si voi da prima teza la romana(pe 8 decembrie 2010). Fiind PRIMA teza as vrea sa va intreb cam ce subiecte se dau.
Eu am aceasta carte http://www.pravaliacucarti.ro/......size_4.jpg

De exemplu: de povestit X
etc...

Răspuns Câştigător
| AnemonaP a răspuns:

Ai noroc pentru ca si eu am avut-o, noua ne-a dat subiecte mai usoare la prima teza era un text trebuia citit cu atentie, sa scriem un diftong, un hiat, un triftong, sa gasim familia lexicala din text a unui ceva sau campul lexical, da identificam la ceva prefixele si sufixele, mai multe intrebari legate de text, definitii si in ultimul rand o compunere.

36 răspunsuri:
| Vladina_1214 a răspuns:

Nu o sa fie foarte greu. o sa iti dea sa povestesti, sa analizezi, probabil de compus. daca inveti sigur iei 9 sau 10

| Bobiţă a răspuns:

Deci o sa iti dea un text si ii da exerciti pe tema acelui text si alte chestiute o sa iti dea la sfarsit de redactat o compunere.

| bonyta53 a răspuns:

Nu stiu. imi pare rau ca au nu te pot ajuta ...la fel si eu dau teza la mate pe 8 decembrie...

| nuclearkid a răspuns:

Ehee si eu am avut manualu ala... Cat despre subiecte...se schimba de la fiecare pfofesor. Succes!

| lolas23 a răspuns:

Si eu tot pe 8 dau.winking
dar iti da din ce ai invatat pana acum...winking

| Tourniquet a răspuns:

Familie lexicala, camp lexical, diftongi-triftongi-hiat, analizat, sinonime-antonime, probabil o compunere, de povestit un text.

| xXandreyXx a răspuns:

Esti cumva din sc generala 28 sec2? stai linistita ca dai din ce ai invatat pana acum happy si eu o dau dar pe 10 :X:X BFT si sa nu ma dezamagesti sa iei vreoun 7 sa iei si tu 10 sau 9 happy

| zooooza explică:

Merci mult de raspunsuri.Si nu, nu sunt din scoala generala 28 sec2.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti zic eu ce daitongue pentru ca eu dau p 6 si iti zic subiectele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Detali la id mihaita.pascariu big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu dau pe 8 dec succees!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De povestit, de analizat, diftongi-triftongi-hiat si o compunere

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei si eu sunt a 5-a si pe 6 dau teza o sa iti dea din tot ce ai invatat de exemplu mie o sa imi dea un pastel si din el sa analizam niste cuvinte si tot asa...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fkt am dat teza acum o saptamana la mate si la romana in aceeasi zi. La romna a adus azi si la mate la fel mama ce fericit sunt. La romana am 9, 94 si la mate am 10, 00. la romana mi-a dat un text despre un greiere necajit care cerseste mancare. Si ne-a dat sa explic relatia dintre realitate si fictiune sa scriu cinci cuvinte cu hiat 5 cu difton si 3 cu trifton sa spun timpul verbelor si sa gasesc vreo 10 cuvinte derivate sa scriu familii lexicale si campuri lexicale atat.
la mate ne-a dat pb cu fractii, 4 pb ne-a dat dintr-o carte,, gazeta matematica'' 2 pb din o revista,, sinus'' si 10 pb de nota 10 si am facut toooooot in doar 40 de min la romana am dus-o ultimu dar macar am luat pe locul 4 la cea mai mare nota din clasa restul au luat 10 la romana dar la mate faaaaaain!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hey... eu am dat azi pe 6 dec si este la fel ca un test doar ca i se zica teza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pff...si eu'ss curioasa sa vad ce subiecte se dau...eu am teza p 7:-ss

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fii tare ca o sa treci daca inveti ce ti-o predat pana acumwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am teza pe 8

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am teza pe opt dar de la ce sc esti?
daca inveti o sa ai noroc.pe mine tot luiza ma cheama si sunt in cl 5

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt foarte curioasa eu dau pe 10!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

asta o am si eu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da o am si eu dar ma candesc ce voi face cam am un 19 un 9 un 7 si un 7 opssad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu si eu sunt tot a cincea dar am foarte mari emotii pe maine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poi si eu sunt clasa a5-a si dau teza maine la mate! Ce ma fac ca nu stiu nimic!tongue VReu ai eu sa stiu cate subiecte se dau la mate si la romana!?/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cartea aia o am si eu... n-ai ce face cu ea,,
app aceasta problema o am si eu mi-e frica foarte tare chaiar daca am luat caietuld e 3 ori la rand. eu stiu ca nu prea am note numai de 10 si 9 si mi-e frica sa nu scriu vreo prostie si sa iau vreo nota mica...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A fost usor.Trebuia sa citim un text cu atentie sa gasim diftongi si vocale in hiat. A fost foarte simpla. Ultimul subiect a fos o compunere de 10-15 randuri

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sieu dau teza la rom in 14 decembrei ...si nu e greu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu o dau pe 15. 12. 2010 si sunt tot in clasa a 5 a big grinbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai... mie mi-a dat 6 subiecte dar foarte foarte simple