| zooooza a întrebat:

Sunt in clasa a 5-a si voi da prima teza la romana(pe 8 decembrie 2010). Fiind PRIMA teza as vrea sa va intreb cam ce subiecte se dau.
Eu am aceasta carte http://www.pravaliacucarti.ro/......size_4.jpg

De exemplu: de povestit X
etc...

Răspuns Câştigător
| AnemonaP a răspuns:

Ai noroc pentru ca si eu am avut-o, noua ne-a dat subiecte mai usoare la prima teza era un text trebuia citit cu atentie, sa scriem un diftong, un hiat, un triftong, sa gasim familia lexicala din text a unui ceva sau campul lexical, da identificam la ceva prefixele si sufixele, mai multe intrebari legate de text, definitii si in ultimul rand o compunere.

36 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am dat pe 8 dec. Te sfatuiesc sa intri pe www. teze la romana cls a5-a sem 1.ro! Si iti va da ce doresti! Bayyyy! :-h

| lolas23 a răspuns:

Si eu tot pe 8 dau.winking
dar iti da din ce ai invatat pana acum...winking

| xXandreyXx a răspuns:

Esti cumva din sc generala 28 sec2? stai linistita ca dai din ce ai invatat pana acum happy si eu o dau dar pe 10 :X:X BFT si sa nu ma dezamagesti sa iei vreoun 7 sa iei si tu 10 sau 9 happy

| nuclearkid a răspuns:

Ehee si eu am avut manualu ala... Cat despre subiecte...se schimba de la fiecare pfofesor. Succes!

| Marele_Ionel_Gabriel_1990 a răspuns:

Stiu prin ce treci eu dau maine

| bonyta53 a răspuns:

Nu stiu. imi pare rau ca au nu te pot ajuta ...la fel si eu dau teza la mate pe 8 decembrie...

| Bobiţă a răspuns:

Deci o sa iti dea un text si ii da exerciti pe tema acelui text si alte chestiute o sa iti dea la sfarsit de redactat o compunere.