| anonim_4396 a întrebat:

Am de citit urm. carti pana luni:
Domnisoara Christina de Mircea Eliade
Catastrofa de Liviu Rebreanu
Fetele Tacerii de Augustin Buzura
Creanga de aur de M.Sadoveanu
Imi puteti spune cat de groase sunt? Imi dezvolta vocabularul?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O sa fie greu sa le citesti pana luni. Catastrofa este o nuvela dar celelalte trei sunt romane si sunt destul de voluminoase, mai ales Fetele tacerii, are peste 500 pagini. Orice carte iti dezvolta vocabularul si sunt carti bune. Numai bine!

| Himera a răspuns:

Domnisoara Cheristina e destul de subtirica, pana in 100 de pagini daca imi amintesc bine. E interesanta daca iti plac fenomenele paranormale, povestile horror, fantomele.

Creanga de aur au citit-o colegele si au catalogat-o drept plictisitoare. Opinie personala: Sadoveanu e cam... hai sa nu folosesc cuvinte urate, sa zicem ca nu imi place deloc.

| thalyslly a răspuns:

Ai putea sa citesti rezumatele de pe net

| Marian3rd a răspuns:

Toate ar putea avea cam 30cm

| anonim_4396 explică (pentru Marian3rd):

Sti cat este 30 CM?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu conteaza grosimea unei carti conteaza daca iti place sau nu. Si da, orice carte iti dezvolta vocabularul. Spor la citit! happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună! Vocabularul ți-l dezvoltă ele, dar nu văd cum ai să le citești până luni! Uite un mic ajutor, povestirea pe scurt la Catastrofa http://www.lecturirecenzate.ro/2010/11/30/catastrofa-rebreanu-1/