| anonim_4396 a întrebat:

Am de citit urm. carti pana luni:
Domnisoara Christina de Mircea Eliade
Catastrofa de Liviu Rebreanu
Fetele Tacerii de Augustin Buzura
Creanga de aur de M.Sadoveanu
Imi puteti spune cat de groase sunt? Imi dezvolta vocabularul?

7 răspunsuri:
| Himera a răspuns:

Domnisoara Cheristina e destul de subtirica, pana in 100 de pagini daca imi amintesc bine. E interesanta daca iti plac fenomenele paranormale, povestile horror, fantomele.

Creanga de aur au citit-o colegele si au catalogat-o drept plictisitoare. Opinie personala: Sadoveanu e cam... hai sa nu folosesc cuvinte urate, sa zicem ca nu imi place deloc.

| Marian3rd a răspuns:

Toate ar putea avea cam 30cm

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O sa fie greu sa le citesti pana luni. Catastrofa este o nuvela dar celelalte trei sunt romane si sunt destul de voluminoase, mai ales Fetele tacerii, are peste 500 pagini. Orice carte iti dezvolta vocabularul si sunt carti bune. Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu conteaza grosimea unei carti conteaza daca iti place sau nu. Si da, orice carte iti dezvolta vocabularul. Spor la citit! happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Marian3rd):

Sti cat este 30 CM?

| thalyslly a răspuns:

Ai putea sa citesti rezumatele de pe net

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună! Vocabularul ți-l dezvoltă ele, dar nu văd cum ai să le citești până luni! Uite un mic ajutor, povestirea pe scurt la Catastrofa http://www.lecturirecenzate.ro/2010/11/30/catastrofa-rebreanu-1/